New York 5. januára (TASR) - Občianska vojna v Kongu je podľa štúdie amerických lekárov najhoršou humanitárnou katastrofou od druhej svetovej vojny. Konflikt v bývalom Zaire si od roku 1998 vyžiadal skoro štyri milióny životov, tvrdí v najnovšom čísle odborného časopisu Lancet newyorský lekár Richard Brennan, vedúci kolektívu lekárov a zdravotníckeho personálu, pôsobiaceho v tejto časti sveta.
Bez pozornosti svetovej verejnosti umiera v Kongu aj teraz každý mesiac 38.000 ľudí v dôsledku vojny, do ktorej sú už nejaký čas zapletené aj mnohé susedné krajiny.
Kolektív na čele s Brennanom zbieral údaje pre svoju štúdiu v 19.500 domácnostiach po celom Kongu. Štatistika prezrádza, že v Kongu umiera o 40 percent viac osôb ako v iných krajinách na juh od Sahary, sužovaných epidémiou AIDS.
V čase od apríla do júla 2004 registrovali lekári 600.000 úmrtí.
Väčšina úmrtí nesúvisí pritom bezprostredne s vojnovým násilím, ale s chorobami, ktoré možno v dnešnej dobe ľahko liečiť, prípadne im predchádzať. Každý druhý prípad úmrtia spôsobilo pitie hygienicky nevyhovujúcej vody, nedostatok očkovacích látok a chýbajúca liečba horúčky, malárie, hnačkových ochorení a infekcií dýchacích ciest. Každé druhé dieťa v Kongu trpí na podvýživu, veľké množstvo žien umiera v šestonedelí, vysoký je počet úmrtí na zápal mozgových blán.
Priame použitie zbraní je podľa štúdie príčinou každého tretieho prípadu smrti. Vojna však zodpovedá za vysoké straty ľudských životov z toho dôvodu, že obyvateľstvo nepokojných východných častí krajiny má podstatne menšiu možnosť dostať sa k potrebnej liečbe ako ľudia žijúci na západe.
Lekári sa preto dojímavou výzvou obracajú na OSN a priemyselné krajiny, aby krízu v Kongu neignorovali a tunajším obyvateľom poskytli naliehavú humanitárnu pomoc.