Jeruzalem 5. januára (TASR) - Vážna mozgová príhoda izraelského premiéra Ariela Šarona vyvolala v krajine otázky okolo nástupníctva. Úradujúcim predsedom vlády sa stal vicepremiér Ehud Olmert, ktorý môže na tomto poste zotrvať maximálne 100 dní. Izrael by tak mohol viesť do volieb vyhlásených na 28. marec, uviedli dnes právni analytici.
V situácii, keď je premiér dočasne neschopný práce, dáva zákon jeho právomoci okamžite jeho zástupcovi. Ak by Šaron (77) umrel alebo bol trvale práceneschopný, situácia by sa stala menej prehľadnou. Vláda by vtedy zvolila nového premiéra, jej ministri by neboli právne viazaní za neho vymenovať Olmerta.
Keď Šaron v decembri utrpel menšiu mozgovú príhodu, nebolo jasné, kto rozhoduje o jeho práceneschopnosti, keďže existujúca izraelská legislatíva ju nedefinuje. Šaron napokon počas liečby ostal premiérom. Pri jeho terajšej mŕtvici je vzhľadom na jej závažnosť situácia zrejmá, budúca vláda však bude musieť tento nedostatok v zákonoch vyriešiť.
Olmert sa ujal vedenia "prechodnej vlády", pretože Šaron v novembri vyhlásil predčasné voľby. Dočasný kabinet vykonáva zvyčajné úlohy, na ministerské posty však môžu byť vymenovaní len poslanci. V bežnom období môžu vo vláde pôsobiť aj nezvolení politici.
Marcové voľby by mohli byť odložené, ak by takýto krok podporilo 80 zo 120 poslancov, čo sa však nezdá byť pravdepodobné. Predseda parlamentu Reuven Rivlin to vylúčil. "Arik Šaron by povedal, že musíme preukázať stabilitu vedenia a samozrejme uskutočniť voľby v stanovenom termíne," uviedol Rivlin.
Olmert sa bude musieť okrem vedenia vlády venovať tiež otázke vedenia Šaronovej strany Kadima (Vpred). Izraelské zákony nástupnícky proces v stranách neurčujú a Kadima o ňom počas dvojmesačnej existencie nestihla rozhodnúť. Rôznorodých politikov v strane spája len málo okrem lojality Šaronovi. K jeho možným nástupcom patria ministerka spravodlivosti Cipi Livniová, expremiér Šimon Peres a Olmert.
Šaron je najstarším premiérom Izraela, zdravotné problémy mali však v minulosti aj jeho predchodcovia. V roku 1969 po úmrtí premiéra Levyho Eškola prevzal dočasne jeho post podpredseda vlády Jigal Allon, pokým Strana práce nezvolila za nástupkyňu Goldu Meirovú.
Po vražde premiéra Jicchaka Rabina v roku 1995 sa moci ujal do parlamentných volieb Peres. Početné zdravotné problémy - infarkty, depresie či mozgovú príhodu - mal na prelome 70. a 80. rokov premiér Menachem Begin. Jeho spolupracovníci ich niekedy zatajovali, dočasný líder nebol počas jeho ochorení vymenovaný.
Ariel Šaron sa naďalej nachádza v kritickom stave. Najbližších minimálne 24 hodín bude udržiavaný v umelom spánku a napojený na dýchací prístroj, informovali dnes popoludní lekári.
"Premiérov stav je stále kritický, no stabilizovaný," povedal riaditeľ nemocnice Hadaša Šlomo Mor-Josef. Podľa jeho slov sú všetky životné funkcie premiéra na úrovni očakávanej po operácii, akú absolvoval.
Mor-Josef neuviedol, aké poškodenie mozgu mohol Šaron utrpel alebo aká je prognóza jeho uzdravenia. Poprel tiež dohady, podľa ktorých je na tom Šaron oveľa horšie než hovoria jeho lekári. Prisľúbil, že nemocnica bude informovať o každej zmene zdravotného stavu premiéra.
Odborníci uviedli, že šance na plné uzdravenie Šarona sú veľmi malé a mŕtvica, v dôsledku ktorej mu podľa médií údajne ochrnula polovica tela, zrejme na jeho zdravotnom stave zanechá trvalé následky.