Oslo 4. januára (TASR) - Environmentálny plán na ochranu Karpát vo východnej Európe, ktorý OSN označila za ukážkový príklad ochrany prírody, nadobudol dnes platnosť. Týka sa siedmich krajín, vrátane Slovenska, a má za cieľ chrániť divokú zver od Rumunska po Českú republiku či podporovať lesníctvo, baníctvo a cestovný ruch bez znečisťovania životného prostredia.
"Karpatský región je najväčšou európskou rezerváciou starodávnych lesov a útočiskom pre medveďov hnedých, vlkov, zubrov, rysov, orlov a okolo 200 unikátnych rastlinných druhov," píše sa vo vyhlásení Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) zverejnenom v Osle.
Maďarská ratifikácia Karpatskej konvencie znamená, že environmentálny plán dohodnutý v roku 2003 ratifikovali štyria zo siedmich signatárov, čím dnes automaticky nadobudol platnosť. SR, Ukrajina a Česká republika ho už ratifikovali, Poľsko, Rumunsko a Srbsko a Čierna Hora ešte tak musia urobiť.
UNEP zvažuje spôsoby ochrany pohoria Kaukaz s tým, že by skúsenosti s Karpatskou konvenciou využil aj pri iných hornatých regiónoch, ako sú Andy, stredná Ázia a Hindúkuš-Karakoram-Himaláje.