Varšava 4. januára (TASR) - Poľský minister práce a sociálnych vecí Krzystof Michalkiewicz podá v najbližších dňoch demisiu. Informoval o tom dnes denník Gazeta Wyborcza s odvolaním sa na neoficiálne zdroje.
Michalkiewicz by tak bol druhým ministrom, ktorý by po dvoch mesiacoch od nástupu opustil vládu Kazimierza Marcinkiewicza. Ten dnes prijal demisiu ministra štátnej pokladne Andrzeja Mikosza.
Denník cituje nemenovaného politika vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), podľa ktorého Michalkiewicz uvažuje o demisii už dlhší čas, dôvody však neuviedol. Podľa ďalšieho anonymného zdroja z radov PiS je Michalkiewicz pod veľkým tlakom, aby rezignoval. Ako pripomína denník, pri všetkých dôležitých sociálnych iniciatívach vlády sa verejne vyjadruje len viceministerka Joanna Kluzik-Rostkowska. Michalkiewicz je podľa denníka nominantom Lecha Kaczynského a premiér by chcel mať na jeho poste človeka, ktorému môže viac dôverovať.
Kandidátom na jeho post je podľa denníka Adam Cichocki, ktorý sa pred voľbami podieľal na tvorbe hospodárskeho programu PiS. "Nepotvrdzujem ani nevyvraciam," reagoval Cichocki na otázku, či dostal ponuku na tento post.
Líder poľskej Sebaobrany Andrzej Lepper znova ponúkol účasť vo vláde Kazimierza Marcinkiewicza. Ako súčasne dodal, je to jeho posledná ponuka vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS).
"Oficiálne vyhlasujeme, že sme pripravení vytvoriť vládnu koalíciu, prevziať zodpovednosť za krajinu, ale na partnerskom základe," vyhlásil Lepper. Sebaobrana je podľa jej lídra za otvorenú spoluprácu, ale neobáva sa ani predčasných volieb.
Sebaobrana chce, aby vláda mala stabilnú väčšinu v parlamente a vyhla sa tak situácii, keď musí hľadať podporu iných strán na presadenie každého zákona, spresnil Lepper dôvody svojej ponuky. Dodal, že by uprednostnil koalíciu zloženú z troch subjektov.
Radikálna roľnícka strana Sebaobrana i nacionalistická Liga poľských rodín (LPR) začiatkom novembra podporili novú menšinovú vládu Kazimierza Marcinkiewicza.
Marcinkiewiczova PiS disponuje v 460-člennom parlamente 155 mandátmi, obe populistické strany majú dovedna vyše 90 kresiel. Lepper pri nástupe novej vlády ubezpečoval o svojej podpore, pre ktorú si nestanovil žiadne podmienky.
Pôvodne mali vládnu koalíciu vytvoriť PiS a Občianska platforma (PO), ich koaličné rozhovory však stroskotali na neschopnosti dohodnúť sa na postoch vo vláde a hospodárskej politike.