Teherán 3. januára (TASR) - Irán dnes oznámil, že obnoví výskum jadrového paliva. Možno očakávať, že tento krok rozhnevá Washington i Európsku úniu, ktorí sa obávajú, že Irán chce jadrové palivo použiť na výrobu atómovej bomby.
Ako uviedol Muhammad Saídí, podpredseda iránskej Organizácie pre atómovú energiu, Teherán písomne informoval Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), že čoskoro obnoví svoj jadrový výskum.
"V priebehu nadchádzajúcich dní začneme výskum v tejto oblasti v spolupráci a koordinácii s MAAE," ubezpečil Saídí v štátnej televízii.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Hamid Reza Asefi medzičasom dôrazne naznačil, že Teherán plánuje odmietnuť ruský kompromisný návrh, ktorého cieľom je eliminovať jadrový spor Iránu so Západom. Navrhovaný spoločný podnik na obohacovanie uránu v Rusku je podľa Asefiho prijateľný len vtedy, ak by bol doplnkom k zariadeniam na obohacovanie uránu v Iráne.
Teherán trvá na tom, že chce vyrábať len nízkoobohatený urán pre použitie v jadrových reaktoroch, a nie vysokoobohatený urán na použitie do jadrových zbraní, ako si myslí Washington a EÚ.
Irán prerušil jadrový výskum, ako aj spracovanie a obohacovanie uránu v rámci rokovaní s európskou trojkou - Britániou, Francúzskom a Nemeckom, ktoré začali v októbri 2003.
Súčasťou výskumu jadrového paliva môže byť testovanie citlivosti jadrových procesov v malom rozsahu, vrátane obohacovanie uránu, v ktorom sa chce Irán zdokonaliť. V auguste minulého roku sa začal pomaly vracať k svojim jadrovým aktivitám, keď obnovil proces premeny uránu v Isfaháne, načo európska trojka odstúpila z rokovaní.
Rozhovory sa obnovili až v decembri 2005 a obe strany sa majú opäť stretnúť tento mesiac.