Bratislava/Bislohe 2. januára (TASR) - Prvé inovačné, plánovacie a testovacie centrum letiskovej logistiky na svete - Siemens Aiport Center (SAC) otvorila spoločnosť Siemens v nemeckom Bislohe. Centrum s rozlohou 8 500 štvorcových metrov dokonale simuluje skutočné letisko. Realizácia tohto projektu si vyžiadala investície vo výške desiatok miliónov EUR.
Vďaka novému centru môžu experti spoločnosti Siemens komunikovať priamo so zákazníkmi, vyvíjať a zároveň testovať špecifické riešenia ich požiadaviek. "Všetci dodávatelia a súčasne aj prevádzkovatelia letísk si môžu v Bislohe vyskúšať a zlepšiť svoju vzájomnú spoluprácu a dosiahnuť tak hladkú a ničím nerušenú funkčnosť v praxi," povedal hovorca spoločnosti Siemens, s. r. o., Tomáš Kráľ. V SAC je inštalovaný viac ako 2 kilometre dlhý systém triedenia a doručovania batožiny, ktorý je schopný vybaviť 30 miliónov batožinových položiek ročne. Súčasťou centra sú aj zabezpečovacie systémy pre pasažierov, batožinu a letiskový personál, rovnako aj systém vstupnej kontroly cestujúcich. Pomocou použitých riešení je možné centrálne monitorovať a neskôr aj vyhodnocovať priebeh všetkých procesov, ktoré prebiehajú na letisku.
Simulačný režim v SAC umožňuje plánovať komplexné projekty letísk. V súčasnosti sa napríklad uskutočňuje testovanie komplexnej spolupráce dôležitých systémov nového terminálu na letisku v Číne (Peking).
Siemens Airports je zoskupenie viacerých skupín Siemensu, ktoré kombinujú a integrujú služby a systémy na vytvorenie letiskových riešení. Paria sem divízie Automation and Drives, Industrial Solutions and Services, Siemens Building Technologies, Power Transmission and Distributions, Comunications a Siemens Business Services.
Siemens patrí medzi najväčšie globálne elektrotechnické koncerny. Ako jediná firma na svete pokrýva prakticky celú oblasť elektrotechniky a elektroniky. Pôsobí vo viac ako 190 krajinách a zamestnáva 460 000 odborníkov. V obchodnom roku 2004/2005 (skončil sa 30. septembra 2005) firma Siemens dosiahla obrat viac ako 75,4 miliardy EUR, čo je v prepočte 2,85 bilióna SKK. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Siemens, s. r. o, Tomáš Kráľ.