Washington 30. decembra (TASR) - Americké ministerstvo spravodlivosti začalo vyšetrovať únik informácií o tajných odpočúvaniach, ktoré po 11. septembri 2001 schválil prezident George W. Bush. Informoval o tom denník The New York Times s odvolaním sa na nemenované oficiálne zdroje.
George W. Bush začiatkom mesiaca pripustil existenciu programu a jeho prezradenie označil za "hanebný čin". Súčasne predpokladá, že rezortu spravodlivosti sa podarí odhaliť, kto je zodpovedný za únik informácií o operácii Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) do médií.
Bush hneď po zverejnení informácií odmietol akúkoľvek kritiku ohľadne sledovania osôb bez súdneho rozhodnutia. Ako vyhlásil, bude tak postupovať, "kým krajina čelí neustálej hrozbe v podobe nepriateľa, ktorého cieľom je zabíjať amerických občanov". Špionážnu činnosť NSA vykonávanú bez súdneho rozhodnutia pritom označil za významný prvok vo vojne proti terorizmu. Cieľom programu bolo podľa americkej administratívy monitorovanie telefonických hovorov a e-mailovej komunikácie osôb v USA, o ktorých sa predpokladalo, že sú spojení s teroristami v zahraničí.
Bežne nie je na území USA povolené odpočúvanie bez súdneho povolenia. Bush však podľa vlastných slov povolil takýto postup v snahe umožniť, aby sa konalo rýchlejšie a pružnejšie. Súdne povolenie sa obchádzalo iba v prípade medzinárodných hovorov - hovorov od osôb z územia Spojených štátov do zahraničia alebo naopak.