Jeruzalem 25. marca (TASR) - Medzinárodná komisia na vyšetrenie násilia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, trvajúceho od vlaňajšieho septembra, nevznikla preto, aby sa stala tribunálom. Povedal to dnes jej predseda, bývalý americký senátor George Mitchell pred novinármi po stretnutí s izraelským prezidentom Mošem Kacavom.
Mitchell zdôraznil, že medzinárodná komisia nie je tribunálom a "nik tu nie je preto, aby bol súdený". Spolupráca s oboma stranami - izraelskou a palestínskou - bola výborná, uviedol Mitchell. Členovia medzinárodnej komisie prácu v regióne, ktorú začali v stredu, majú dnes skončiť a potom vypracujú záverečnú správu.
"Nik, opakujem nik nemá právo predviesť Izrael a židovský národ pred tribunál národov sveta," vyhlásil dnes izraelský premiér Ariel Šaron. Premiér Šaron sa dnes stretol s piatimi členmi medzinárodnej komisie. Znova zopakoval, že nenesie zodpovednosť za prepuknutie palestínskej intifády po jeho návšteve Chrámovej hory. V dôsledku násilia zahynulo celkovo 444 ľudí, z toho 364 Palestínčanov, 66 Izraelčanov, 13 izraelských Arabov a jeden Nemec.
"Každému je v súčasnosti jasné, že medzi mojou návštevou Chrámovej hory a vlnou terorizmu nie je nijaká súvislosť," vyhlásil Šaron, podľa ktorého násilie je výsledkom strategického rozhodnutia prezidenta Palestínskej samosprávy Jásira Arafata. Ten chce vyvinúť nátlak a získať od Izraela väčšie ústupky a zároveň aj medzinárodnú intervenciu v konflikte.
Vytvorenie medzinárodnej komisie na vyšetrenie násilia, o čom sa rozhodlo už pred piatimi mesiacmi na blízkovýchodnom summite v egyptskom Šarm aš-Šajchu, bolo "historickou chybou" jeho predchodcu vo funkcii premiéra Ehuda Baraka, domnieva sa Šaron. Komisia ale nemohla doteraz pracovať, lebo ju predchádzajúca vláda izraelského premiéra Ehuda Baraka bojkotovala.
Diplomatický poradca izraelského premiéra Šarona Zalman Šoval dnes naznačil, že mierové rokovania s Palestínčanmi by sa mohli obnoviť aj napriek tomu, že by násilie úplne neustalo. Šoval dodal, že nie je taký naivný, aby si myslel, že sa násilie môže dostať na nulový bod, aby obidve strany, izraelská a palestínska, mohli spolu rokovať. Diplomatický poradca tým reagoval na vyjadrenie amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella, ktorý v minulých dňoch vyjadril možnosť obnovenia rokovaní aj za predpokladu, že by sa násilie úplne nezastavilo. Šaron až doteraz odmietal obnovenie rokovaní s Palestínčanmi "pod tlakom a za násilia".