Varšava 29. decembra (TASR) - Poľský Sejm schválil nový mediálny zákon. Opozícia to považuje za snahu vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) o čo najrýchlejšie ovládnutie verejnoprávnych médií.
Najdôležitejšou zmenou je zníženie počtu členov Štátnej rady pre rozhlas a televíziu (KRRiT) z doterajších deviatich na päť. Po dvoch členoch rady by mal menovať prezident a Sejm, jedného Senát. Rada bude mať navyše možnosť iniciovať konania v oblasti ochrany novinárskej etiky. Zákon by mal podpísať prezident Lech Kaczynski ešte do konca roku.
Podľa opozície sa tak nová konzervatívna vláda snaží o čo najrýchlejšie ovládnutie verejnoprávnych médií. Obáva sa, že vládnuca PiS bude mať dominantnú pozíciu v štátnej televízii aj rozhlase. Kritici zmien sa rovnako obávajú kompetencií rady v oblasti ochrany novinárskej etiky, ktorou by mohla rada ospravedlniť cenzúru.
Zmeniť by sa mali aj pravidlá pre udeľovanie vysielacích licencií, ktoré by mali uľahčiť predĺženie licencie jedenástim spoločenským vysielateľom, medzi ktoré patrí napríklad katolícke Rádio Maryja.
Nový zákon predpokladá vytvorenie Úradu pre elektronickú komunikáciu (UKE), ktorý sa má zaoberať využívaním frekvencií a registrom podnikateľov v oblasti telekomunikácií. V kompetencii KRRiT by zostalo prideľovanie vysielacích licencií.
Vláda premiéra Kazimierza Marcinkiewicza zdôvodňuje zmeny neefektívnosťou doterajšej rady a redukciou nákladov.
Strana demokratickej ľavice (SLD) a Občianska platforma (PO) už avizovali, že sa s niektorými časťami zákona obrátia na Ústavný súd. Hlavné výhrady majú k zvýhodneniu tzv. spoločenských vysielateľov ako aj kompetenciám rady v otázke ochrany novinárskej etiky.
Na Ústavný súd sa už obrátila aj doterajšia šéfka rady Danuta Wanieková. Schvaľovanie zákona, ktoré trvalo v Sejme len tri dni, považuje za protiústavné.
Rýchlosť schvaľovania podľa opozície vyplýva zo snahy PiS menovať čo najskôr novú KRRiT. Nová rada by tak mohla menovať nové dozorné rady verejnoprávnej televízie a rádia, ktorých funkčné obdobie sa končí na jar 2006.