Brusel/Viedeň 29. decembra (TASR) - Náročným summitom venovaným sedemročnému rozpočtu Európskej únie na roky 2007-13, na ktorom sa však napokon podarilo dosiahnuť dohodu, vyvrcholilo britské predsedníctvo v Európskej únii. Od 1. januára bude únii pol roka predsedať Rakúsko a jeho premiér Wolfgang Schüssel sa stane predsedom Európskej rady.
Od vstupu do EÚ v roku 1995 bude Rakúsko predsedajúcou krajinou druhýkrát. Po prvý raz sa tak stalo v roku 1998 a Rakúšania patrili vtedy k silno proeurópsky orientovanému obyvateľstvu. Situácia sa medzitým radikálne zmenila a z Rakúšanov sa spolu s Britmi stali najväčší kritici únie. Podľa momentálne platného harmonogramu by si predsedníctvo mala Viedeň zopakovať až v roku 2019.
PRIORITY
Rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassniková pri predstavovaní programu rakúskeho predsedníctva uvítala schválenie dohody o rozpočte, čo pre Rakúsko znamená, že sa môže vo väčšej miere venovať ďalším dôležitým témam.
Na rakúske predsedníctvo čaká ťažká fáza európskej politiky - dokončenie rokovaní o finančnej perspektíve, uviaznutý proces ratifikácie ústavy EÚ, prístupové rokovania s Tureckom a Chorvátskom, či situácia na Balkáne.
Rakúšania si podľa rakúskeho veľvyslanca pri EÚ Gregora Woschnagga stanovili štyri všeobecné priority: posilnenie dôvery občanov v európsky integračný projekt, rozvoj "európskeho životného modelu" podporujúceho vysokú kvalitu života, podpora rastu a zamestnanosti a posilnenie zahraničnopolitického postavenia Európy vo svete.
Na júnovom summite sa má prehodnotiť obdobie reflexie odštartované po neúspešných referendách o európskej ústave v Holandsku a Francúzsku. Rakúski predstavitelia však varovali pred prílišnými očakávaniami v tejto otázke. Takisto sa bude ďalej postupovať v otázke rozpočtu, kde je potrebné schválenie zo strany Európskeho parlamentu. V oblasti justície a vnútorných záležitostí sa bude pokračovať v tzv. haagskom programe s dôrazom na boj proti terorizmu a organizovanému zločinu, zlepšenie výmeny informácií a podpory vytvorenia spoločnej migračnej a azylovej politiky.
V súvislosti s plánovaným rozšírením EÚ sa zintenzívni monitoring Rumunska a Bulharska s cieľom preveriť pripravenosť obidvoch krajín na členstvo v únii. Rovnako sa bude monitorovať aj pokrok Chorvátska a Turecka.
LOGO, ZNÁMKA
Logo rakúskeho predsedníctva má podobu vedľa seba umiestnených zástav jednotlivých členských krajín, pričom v strede, medzi označením EU a AT, sa nachádza rakúska zástava.
Rakúska pošta sa pri príležitosti predsedníctva rozhodla vydať známku, ktorá bude v obehu od 1. januára.
PROGRAM
Dovedna sa v prvom polroku budúceho roka uskutoční vyše 170 zasadnutí na rôznych úrovniach, ktoré sa rakúske predsedníctvo rozhodlo zorganizovať v mestách po celej krajine. Hostiteľmi jednotlivých zasadnutí budú pritom všetky rakúske spolkové krajiny.
Program podujatí odštartuje 9. januára vo Viedni stretnutie Európskej komisie s rakúskou vládou.
Okrem pravidelných zasadnutí Rady EÚ v Bruseli sa bude konať aj 12 neformálnych ministerských schôdzok v Rakúsku - štyri vo Viedni a ďalšie v ostatných spolkových krajinách. Najvýznamnejšie je pritom marcové zasadnutia ministrov zahraničných vecí v Salzburgu a aprílové zasadnutie ministrov financií vo Viedni, na ktorom sa počas posledných dvoch dní zúčastnia aj ich rezortní partneri z 13 ázijských krajín (ASEM).
Na programe je tiež májový summit Európskej únie a krajín Latinskej Ameriky a Karibiku (EU-LAC), na ktorom sa očakáva účasť 60 šéfov vlád a štátov. Veľký záujem o toto podujatie prejavila Kuba, ktorú bude podľa kubánskej veľvyslankyne zastupovať delegácia na vysokej úrovni. Zatiaľ nie je jasné, či príde aj prezident Fidel Castro.
Politicky významnejší je summit EÚ-USA, ktorý sa pravdepodobne bude konať tiež v Rakúsku, hoci jeho termín a miesto, rovnako ako aj prípadná účasť amerického prezidenta Georgea W. Busha, zostávajú zatiaľ neznáme.
Okrem toho sa uskutoční množstvo ďalších zasadnutí, vrátane konferencie o budúcnosti Európy s názvom The Sound of Europe, ktorá sa bude konať koncom januára v Salzburgu, a konferencie Vnútorná bezpečnosť v rámci nového susedstva (Viedeň, 4.-5.5.).
Otvorené zostáva uskutočnenie Balkánskej konferencie, ktoré závisí od vývoja situácie v regióne.
Vrcholmi rakúskeho predsedníctva budú dva summity - 23.-24. marca a 15.-16. júna v Bruseli. Nie sú však vylúčené ani ďalšie dve podujatia na vysokej úrovni. V závislosti od vývoja situácie týkajúcej sa euroústavy je možné aj tretie stretnutie šéfov vlád a štátov.
Celkové náklady rakúskeho predsedníctva odhaduje šéfka zahraničnej diplomacie na 40-50 miliónov eur.
ĎALŠIE INFORMÁCIE
Všetky dôležité informácie, tlačové správy a dokumenty, ako aj pokyny pre novinárov týkajúce sa akreditácie na jednotlivé podujatia, či ubytovania možno nájsť na oficiálnej internetovej stránke predsedníctva www.eu2006.at .