Pasadena 28. decembra (TASR) - Prieskumné robotické vozidlá Spirit a Opportunity, ktoré skúmajú povrch planéty Mars, prekročili očakávania NASA už do takej miery, že ich pôsobenie na červenej planéte pomaly budí dojem technického zázraku.
Oba rovery neúnavne posielajú na Zem neoceniteľné informácie o záhadnom Marse a jeho ešte záhadnejšej minulosti, a to i napriek tomu, že boli pôvodne skonštruované len na 90-dňovú životnosť. Spirit 21. novembra tohto roku úspešne zavŕšil na červenej planéte jeden marťanský rok, čo sú zhruba dva pozemské roky. Jeho dvojča Opportunity dosiahlo ten istý míľnik 12. decembra. Za ten čas obe vozidlá našli to, pre čo boli na Mars vyslané: znaky niekdajšej prítomnosti vody.
Jedným z faktorov, ktoré pomohli predĺžiť životnosť oboch robotov, bolo opakované odstraňovanie piesku z ich solárnych panelov počas príležitostných veterných búrok. To zvýšilo množstvo získanej energie potrebnej na poháňanie robotov.
Spirit sa od svojho pristátia v Gusevovom kráteri presunul od miesta pristátia takmer päť kilometrov, počítadlo Opportunity zasa ukazuje, že od pristátia na planine Meridiani Planum na opačnej strane planéty prešiel už vyše šesť kilometrov.
Najťažším orieškom bol pre Spirit výstup na vrchol Columbia Hills, ktorý mu trval takmer rok. Odtiaľ odfotil aj marťanské mesiačiky Phobos a Deimos. Okrem zberania početných vzoriek je súčasťou jeho nočnej práce je aj mapovanie meteorov križujúcich oblohu červenej planéty.
Podobne usilovné je aj jeho technologické dvojča Opportunity. Skúmajúc početné údaje prijaté od tohto prieskumného robota vedci postupne nadobudli presvedčenie, že na planine Meridiani Planum sú príliš nehostinné podmienky na to, aby sa tu kedysi mohol sformovať život. Prostredie je tu prevažne kyslé, oxidujúce a niekedy vlhké, čo je podľa vedcov pre potenciálny vznik zárodkov marťanského života dosť drastická kombinácia.
Hoci Spirit a Opportunity naďalej neúnavne pokračujú vo svojej nezávislej prieskumnej činnosti, k Marsu mieri už ďalšia sonda - Mars Reconnaissance Orbiter, ktorú NASA vypustila 12. augusta tohto roku. K planéte by sa mala dostať 10. marca 2006 a na jej orbite sa pripojí k početnej skupine amerických a európskych sond, ktoré už obiehajú Mars.
Okrem letu orbitálnej sondy k červenej planéte pokračujú aj prípravy na vyslanie dvoch budúcich pristávacích modulov NASA: Phoenix má byť vyslaný v roku 2007 a Mars Science Laboratory zamieri k červenej planéte v roku 2009.