Na 133. kilometri diaľnice okolo 08.00 h havarovali štyri kamióny. Dopravná polícia predpokladá, že smer na Brno bude zablokovaný až do 11.00 h. Vodiči by mali D1 v smere na Brno opustiť na 119. kilometri, pokračovať po okresných cestách a vrátiť sa na diaľnicu na 134. kilometri.
K problémom na D1 a komplikáciám na ďalších českých cestách prispelo aj nočné sneženie. Snehové zrážky by mali pokračovať aj dnes. Podľa predpovede meteorológov môže napadnúť do 15 centimetrov snehu a vietor bude na horách tvoriť snehové jazyky a záveje.
Zablokovanie najdôležitejšej českej diaľnice sa v krátkom čase opakuje už po tretí raz. Situácii zatiaľ príliš nepomohla ani dohoda ministerstva dopravy s políciou o koordinovanom odstavovaní kamiónov do odstavného pruhu diaľnice v prípade kalamity. Dohoda má platiť od februára.
Veľký úžitok zatiaľ nie je z nového informačného systému, ktorý by mal na D1 vodičov varovať pred kolónami a nehodami. Na diaľnici už sú na štyroch miestach nainštalované veľké konštrukcie pre elektronicky riadené panely, ale montáž technológie bude prebiehať až v lepšom počasí.
V súvislosti s opakujúcimi sa problémami na diaľnici D1 a ďalších dôležitých komunikáciách české médiá aj niektorí odborníci na dopravu opakovane kritizovali ministerstvo dopravy a poslancov, že do novely zákona o prevádzke na pozemných komunikáciách nezapracovali povinnosť vodičov používať v zime zimné pneumatiky. Podľa rôznych výskumov tento luxus v zime používa v ČR iba tretina osobných áut. Povinnosť používať zimné pneumatiky nemajú ani nákladné autá a kamióny.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel