Washington 27. decembra (TASR) - S úderom polnoci posledného dňa tohto roku zažijeme minútu, ktorá potrvá 61 sekúnd. Vedci totiž oneskorili začiatok roku 2006 prvou "priestupnou sekundou" za sedem rokov, aby tak vyrovnali posun spôsobený zmenami v rotácii Zeme.
Ako oznámil americký Národný ústav noriem a technológie, takáto časová úprava sa bude vykonávať pridaním jednej sekundy do atómových hodín na celom svete úderom polnoci koordinovaného univerzálneho času CUT (Coordinated Universal Time) - všeobecne prijatej medzinárodnej normy.
"Užite si dlhšieho Silvestra - tento rok môžete trúbiť o sekundu dlhšie," dodal vtipne ústav vo vysvetľujúcom dodatku.
Coordinated Universal Time sa zhoduje so zimným časom v Londýne. Na východnom pobreží USA bude v čase pridania extra sekundy Silvester 2005, tesne pred 19. hodinou. Atómové hodiny budú v tej chvíli ukazovať čas 23:59:60, až potom sa zmenia na samé nuly.
Priestupná sekunda sa pridá k času s cieľom udržať jednotnú časomieru pod hranicou 0,9 sekundy rotačného času Zeme, ktorý sa vzhľadom na mnohé faktory, ako napríklad príliv a odliv, spomaľuje alebo zrýchľuje.
Prvá priestupná sekunda bola pridaná k času 30. júna 1972. Od roku 1999 až donedávna boli obe časové normy v dostatočnej synchronizácii na to, aby bolo potrebné čas upravovať.
Hoci je možný aj variant zápornej priestupnej sekundy, t.j. sekundy odrátanej od CUT, dosiaľ sa čas upravoval len v kladnom smere, teda pridávaním sekundy navyše. Odráža to všeobecný trend spomaľovania zemskej rotácie.
Rozhodnutie o tom, kedy pridať k času priestupnú sekundu, je v kompetencii medzinárodného orgánu International Earth Rotation and Reference Systems Service, ktorý určuje svetové normy. V súlade s medzinárodnou dohodou sa priestupná sekunda pridáva buď 31. decembra alebo 30. júna.