FOTO |
V bagdadskom Kostole Panny Márie takmer nič nenasvedčovalo tomu, že s blížil veľký kresťanský sviatok. Nikde nebolo vidieť vianočnú výzdobu, len v blízkosti kazateľne sa krčil malý nepekný stromček so striebornými a červenými dekoráciami.
Na večerné modlitby prišlo pred Štedrým dňom len šesť žien. Kedysi tu svietili svetlá a vyzdobovalo sa počas spievania kolied.
"Bývalo to tu iné. Cez Vianoce sme sa modlili, schádzalo sa tu niekoľko sto veriacich a vzájomne si priali. Lenže v dôsledku bezpečnostnej situácie s tým prestali," priznal aj kňaz Butrus Haddad.
Šesťstotisíc irackých kresťanov prežilo ďalšie pochmúrne Vianoce. Príslušníci tej komunity sa vyhýbajú veľkolepým obradom a oslavám, pretože od americkej invázie z roku 2003 na nich útočia islamskí radikáli.
Počas vlády Saddáma Husajna zažívali kresťania v Iraku relatívnu slobodu. Teraz sa ich mnoho vysťahovalo do Jordánska alebo do Sýrie. Tí, ktorí zostali, si uvedomujú neblahú zmenu.
Sadžíd Rasúl Šakir v predvianočnom čase každý rok v Bagdade predáva vianočné stromčeky. "Tento rok sem neprišiel ani jeden z mojich pravidelných zákazníkov. Väčšina z nich po minuloročných útokoch na kresťanské kostoly z Iraku
odišla," spomínal. Pri útokoch na kostoly v Mosule a Bagdade vlani zahynulo 20 ľudí.
Cez Štedrý deň chodili veriaci každý večer o deviatej hodine na omšu a potom vyšli do ulíc a priali si navzájom šťastie. V Bagdade však platí už tretí rok zákaz nočného vychádzania, takže sa von nikto neodváži.
"Tento rok sa modlíme za mier pre Irak, ale robíme to z povinnosti a nie s radosťou. Panuje tu smútok, potrebujeme mier viac než kedykoľvek inokedy," uzavrel Muhammad Hikmat z Kostola Panny Márie. (čtk)
Kresťanskí irackí veriaci zapaľujú sviečky počas Prvého sviatku vianočného 25. decembra 2005 v kostole v centre Bagdadu. FOTO - TASR/EPA