Sarajevo 23. decembra (TASR) - Pred bosnianskym súdom pre vojnové zločiny sa dnes začal proces s Radovanom Stankovičom, prvým bosnianskym Srbom, ktorého prípad haagsky tribunál OSN presunul na miestnu justíciu.
Stankovič sa na pojednávaní odmietol vyjadriť k vznesenej žalobe a napadol legálnosť súdu, ktorý haagsku žalobu rozšíril o dve dodatočné obvinenia.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) bývalého vojaka obžaloval zo znásilnenia a zotročovania moslimských žien na začiatku vojny v rokoch 1992-95. K zločinom malo dôjsť vo východobosnianskom meste Foča v dome obsadenom srbskou polovojenskou jednotkou.
Nový štátny súd pre vojnové zločiny žalobu rozšíril o dve ďalšie obvinenia, vrátane znásilnenia ženy zadržiavanej v tábore pri Foči a ženy, ktorú vzal z miestnej nemocnice.
"Nechcem sa zas a znova vyjadrovať k tým istým falošným obvineniam a výmyslom," povedal Stankovič v malej súdnej miestnosti plnej novinárov a pozorovateľov.
Haagsky tribunál je pod tlakom, aby pojednávania ukončil do roku 2010. Stankoviča poslal do Bosny v septembri v rámci novej stratégie. V rámci nej presúva menej významné prípady pred národné súdy a mal by sa sústrediť len na hlavných podozrivých.
Bosniansky špeciálny súd pre vojnové zločiny, ktorý má súdiť tisícky obvinených, vznikol v tomto roku. V krajine vybudovali potrebné zariadenia, schválili zákony a vzdelali špecializovaný tím. Tribunál však stále musí presvedčiť miestnych obyvateľov o svojej nestrannosti.
Stankovič (36) nahnevane zaútočil na legálnosť súdu a jeho pracovníkov. "Som súdený vojnovými zločincami, žalovaný vojnovými zločincami a eskortovaný vojnovými zločincami," vyhlásil.
Vo Foči boli znásilňované, zotročované a mučené ženy a dievčatá, niektoré len 12-ročné. Stankovič velil v tzv. Karamanovom dome, kde bolo od augusta do októbra 1992 zadržiavaných najmenej deväť žien, uvádza sa v žalobe.
Meno Foča sa stalo synonymom vojnového znásilňovania. ICTY v roku 2001 odsúdil troch bývalých bosnianskosrbských veliteľov za znásilnenia a zotročovanie.