Komisia zo Soulskej národnej univerzity skúmala výsledky výskumu špičkového vedca a priekopníka v oblasti klonovania Hwang Wu-suka, ktorý zo strany svojich kolegov čelí obvineniam, že kľúčové objavy v jeho výskume kmeňových buniek boli vyfabrikované.
Vzhľadom na to, že kauza má dopad na už aj tak kontroverznú oblasť výskumu kmeňových buniek a na prestíž Kórejskej republiky, kde sa stal Hwang národným hrdinom, komisia oznámila závery svojho vyšetrovania na tlačovej konferencii vysielanej v priamom prenose.
"Dáta z roku 2005 boli zámerne pozmenené, nie náhodou chybou, a to je najzávažnejší prehrešok," uviedla vedúca vyšetrovacej komisie Rö Jung-hje. Dodala, že Hwang nesie za to veľkú zodpovednosť, i keď miera jeho priamej účasti na falšovaní výsledkov výskumu nie je jasná.
Komisia zistila len dve línie kmeňových buniek namiesto 11, o ktorých informoval Hwangov tím. Súčasne však nedospela k záveru, či kľúčové zistenia štúdie sú platné alebo nie, inými slovami: či Hwangov tím skutočne vyprodukoval kmeňové bunky.
Hwang (52) zdôrazňoval, že výskumy sa naozaj realizovali, neskôr však došlo u niektorých z kmeňových buniek ku kontaminácii hubou. V tejto súvislosti plánuje požiadať o vyšetrovanie, či nešlo o zámerný čin neznámeho páchateľa.
Zároveň pripustil, že počas experimentov došlo k niekoľkým chybám a zlyhaniam ľudského faktora pri uskladnení kmeňových buniek a ich fotografovaní. Z tohto dôvodu oznámil, že má v pláne požiadať svojich 24 spoluautorov o povolenie stiahnuť štúdiu prezentujúcu závery výskumov, keďže sa do nej dostali aj niektoré chybné údaje.
Výsledky práce svojho tímu publikoval Hwang v máji tohto roku v časopise Science. Odborný článok deklaroval vytvorenie prvých kultúr kmeňových buniek z klonovaných ľudských embryí geneticky šitých na mieru konkrétnych pacientov.
Tím Hwang Wu-suka z Národnej univerzity v Soule v roku 2004 publikoval prvý vedecký dokument o klonovaní ľudského embrya a v tomto roku predstavil aj prvého vyklonovaného psa.