Moskva 21. decembra (TASR) - Poslanci dolnej komory ruského parlamentu dnes hlasovali za ostro kritizovaný zákon, ktorý v prípade nadobudnutia platnosti výrazne sťaží činnosť mimovládnych organizácií (MVO), skupín bojujúcich za ochranu ľudských práv a ďalších subjektov nelojálnych voči Kremľu.
Po vlne protestov zo strany ruských a zahraničných MVO, ako aj zo strany vlád iných štátov, prezident Vladimir Putin vyzval poslancov na revíziu návrhu zákona, vrátane vyškrtnutia požiadavky, aby boli miestne pobočky zahraničných skupín registrované ako ruské subjekty, podliehajúce tak prísnejším finančným a právnym obmedzeniam. Autori návrhu následne predložili verziu, v ktorej uskutočnili desiatky zmien oproti pôvodnej.
MVO však považujú aj verziu, o ktorej sa rozhodovalo v dnešnom kľúčovom druhom čítaní, za drakonickú.
Zákon počíta s novou agentúrou, ktorá by mala dohliadať na registráciu, financovanie a činnosť stoviek tisíc ruských MVO. Práve v kompetencii tejto agentúry - nie v kompetencii súdov - bude rozhodnúť o tom, či bude môcť byť zrušená akákoľvek z týchto organizácií. V súlade so zákonom budú musieť organizácie viesť pre vládu presné, kontinuálne účtovníctvo ohľadne svojej činnosti, čo si však podľa samotných MVO vyžiada príliš veľa personálu a finančných prostriedkov, ktoré by mohli byť inak lepšie využité na ich aktivity.
Ako konštatoval Sergej Popov z prokremeľskej strany Jednotné Rusko, autori návrhu mali dva hlavné ciele: "vytvoriť normálnu právnu základňu pre verejné a nekomerčné organizácie a zaistiť ich priehľadnú finančnú činnosť".
Po krátkej debate dolná komora parlamentu schválila návrh zákona pomerom hlasov 376-10. Nikto sa nezdržal hlasovania. Na to, aby vstúpil do platnosti, musí ešte prejsť tretím čítaním a následne ho musí schváliť horná komora zákonodarného zboru a podpísať Putin.