Varšava 21. decembra (TASR) - Poľský prezident Aleksander Kwasniewski vypovedal v utorok ako svedok v procese blahorečenia pápeža Jána Pavla II. Informoval o tom v dnešnom vydaní poľský denník Rzeczpospolita.
Kwasniewski vypovedal pred tribunálom a odpovedal na otázky biskupa Tadeusza Pieronka, ktorý stojí na čele krakovského tribunálu, ktorý je tzv. pomocným pre rímsky tribunál.
Ako uvádza denník, nie je známe, na čo sa biskup pýtal Kwasniewského, nakoľko všetci účastníci sú viazaní mlčanlivosťou. Otázok bolo podľa denníka niekoľko desiatok a možno sa domýšľať, že Kwasniewski hovoril o vplyve Jána Pavla II. na svetovú politiku. Celý proces by sa mal skončiť do polovice budúceho roku, konštatuje Rzeczpospolita.
Ako denník už skôr informoval, medzi svedkami, ktorých by malo byť okolo sto, sú "duchovní aj svetské osoby rôzneho spoločenského postavenia, profesií a vierovyznania".
Prezident mal - podobne ako cirkevní hodnostári - právo vybrať si miesto stretnutia s členmi tribunálu. Jeho vypočutie sa uskutočnilo v prezidentskom paláci.
Denník už skôr pripomínal veľmi dobré vzťahy Kwasniewského s Vatikánom. Poľský prezident sa stretol s Jánom Pavlom II. niekoľkokrát. Vo Vatikáne si ho vážili nielen preto, že bol hlavou štátu, ale za jeho profesionalitu a štýl reprezentovania Poľska, konštatuje Rzeczpospolita.
Bol jediným politikom, ktorý sa - aj spolu s manželkou Jolantou - viezol papamobilom, a jediným prezidentom, ktorý vystúpil s prejavom na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.
O prvé stretnutie s pápežom sa pritom Kwasniewski usiloval pomerne dlho. Po prezidentskej kampani v roku 1995, postavenej na antiklerikálnych heslách a odmietaní ratifikácie konkordátu (zmluvy s Vatikánom), dostal prijatie až v máji 1997. Bolo to už v období, keď po schválení novej ústavy začal presviedčať ľavicu, aby prijala konkordát. Nový Sejm konkordát nakoniec ratifikoval v roku 1998, pripomína Rzeczpospolita.
Neskôr sa už stretávali častejšie a práve Kwasniewski bol pre pápeža cenným zdrojom, ktorý interpretoval medzinárodné udalosti, cituje denník nemenovaného diplomata. Dobré vzťahy nepoškodilo ani zverejnenie záznamu z roku 1997, na ktorých Kwasniewski vyzval jedného zo svojich ministrov, aby parodoval pápežské gesto, pri ktorom bozkáva zem.
V oficiálnych vystúpeniach prezident hovoril o pápežovi ako o najväčšej morálnej autorite, bez ktorej by neexistovalo slobodné Poľsko.