Kanúní, príslušník tadžického etnika, vo voľbách porazil protikandidáta Abdala Rabba Rasula Sajjáfa, blízkeho spojenca prezidenta Hamída Karzaja. Kanúního kandidatúru v 249-člennom parlamente podporilo 122 poslancov, kým jeho rivala Sajjáfa 117.
Na čele 102-člennej hornej komory bude Sibgatulláh Mudžadídi, ktorý bol síce začiatkom 90. rokov predsedom prvej vlády mudžahídov, ale v súčasnosti je blízkym spojencom prezidenta Karzaja.
Ustanovujúce zasadnutie prvého afganského parlamentu po vyše 30 rokoch sa konalo v pondelok za účasti politickej elity krajiny i amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho.
Afganistan nemal volený parlament od roku 1973, keď prevraty a sovietska invázia uvrhli krajinu do desaťročí chaosu, pri ktorom zahynul vyše milión ľudí. Po občianskej vojne nastúpil v 90. rokoch fundamentálny režim hnutia Taliban, ktorý zvrhli Spojenými štátmi vedené sily koncom roku 2001.
Vznik parlamentu oficiálne zavŕšil proces politickej transformácie, na ktorom sa afganské skupiny dohodli pod záštitou OSN v decembri 2001. Stredoázijská krajina má však stále ďaleko k stabilite. Okrem vzbúreneckého násilia a terorizmu musí riešiť problémy chudoby a rozsiahlu výrobu drog a obchod s nimi.
Násilie sužuje najmä juh a východ Afganistanu, kde zvyšky Talibanu uskutočňujú útoky takmer denne. Operácie proti vzbúrencom vedie 20.000 amerických vojakov, v krajine pôsobia tisíce ďalších príslušníkov mierových síl pod vedením NATO.
Parlamentu dáva afganská ústava len málo právomocí. Väčšina moci je naďalej sústredená v rukách prezidenta, poslanci však budú môcť prijímať zákony a vetovať ním vybraných členov vlády.
Voľby do dolnej komory parlamentu sa konali v septembri.