Pred tisícami pútnikov na Námestí sv. Petra vo Vatikáne Ján Pavol II. povedal, že ľudstvo musí viac ako kedykoľvek v minulosti brániť život pred "kultúrou smrti a útokmi, zvyšujúcimi sa proti životu v každej jeho etape: od počatia až po jeho konečnú fázu."
Najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi sa proti umelému ukončeniu tehotenstva, ktoré označil za urážku života a zásah na etické princípy, postavil aj v sobotu pred biskupmi z Kórejskej republiky. Kórejskí biskupi prišli do Vatikánu na tradičnú návštevu ad limina.
V ostatnom čase sa v Európe často diskutuje o legalizácii eutanázie, keďže po Holandsku sa už aj parlament v Belgicku chystá hlasovať o návrhu zákona legalizujúceho v určitých vymedzených prípadoch asistovanú samovraždu. Kontroverzná legislatíva bola od mája minulého roka predmetom verejných diskusií a značných právnych sporov. Proti právu na smrť ostro protestovali kresťanskí demokrati a obhajovala ho socialisticko-liberálno-zelená koalícia.
Členovia dvoch pracovných skupín belgického parlamentu sa tento týždeň dohodli na konečnej podobe návrhu zákona legalizujúceho eutanáziu v prípade pacientov vo vysokom štádiu ochorenia a pacientov s nevyliečiteľnými chorobami, ktorí síce majú pred sebou ešte niekoľko rokov života, ale trpia neznesiteľnými bolesťami.
Osem rokov trvajúcu diskusiu o prerušení tehotenstva uzavrel tento týždeň švajčiarsky parlament schválením zákona o povolení interrupcií do 12. týždňa tehotenstva.
Koaličná Kresťanskodemokratická strana Švajčiarska však proti legislatívnej norme okamžite vzniesla výhrady a avizovala, že bude iniciovať referendum. Znamená to, že zákon ešte dlhší čas nenadobudne právoplatnosť, pretože v zmysle platných zákonov je na vypísanie referenda potrebných 100.000 podpisov a jeho termín je zatiaľ otázny.
Umelé prerušenie tehotenstva je v Švajčiarsku prakticky nezákonné, napriek tomu sa však nezriedka aplikuje, a to za predpokladu, že dvaja lekári zhodne konštatujú opodstatnenosť tohto zákroku zo zdravotných dôvodov.
Pôvodný návrh švajčiarskych socialistov predpokladal povolenie abortov až do 14. týždňa tehotenstva.