Gotovina je obžalovaný z vojnových zločinov spáchaných na Srboch počas operácie Búrka z augusta 1995. Sanader v tom čase pôsobil ako námestník ministra zahraničných vecí.
Ako dnes informovali chorvátske médiá, na poste zástupcu šéfa chorvátskej diplomacie Mateho Graniča bol Sanader poverený udržiavaním tesných kontaktov s Bielym domom vo Washingtone. Sanaderova výpoveď má objasniť, aký postoj zaujala administratíva vtedajšieho prezidenta USA Billa Clintona k operácii Búrka (Oluja). Granič už vyjadril ochotu vypovedať pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Gotovinu zatkla 7. decembra španielska polícia v hoteli na Kanárskych ostrovoch. Penzionovaný generál sa ukrýval od polovice roka 2001, keď ho ICTY obžaloval z veliteľskej zodpovednosti za zabitie 150 chorvátskosrbských civilistov, vyhnanie asi 150.000 ďalších a za zničenie srbských dedín.
Chorvátska armáda bleskovou ofenzívou získala kontrolu nad územím tzv. Krajiny - asi tretiny rozlohy súčasného Chorvátska. Krajinu od roku 1991 ovládali tamojší Srbi, ktorí povstali proti vyhláseniu chorvátskej nezávislosti na Juhoslávii.
Gotovina podľa madridského denníka ABC pred španielskymi vyšetrovateľmi poprel, že by sa niekedy ukrýval vo františkánskom kláštore v Chorvátsku alebo Bosne, ako to svojho času tvrdila hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte. Generál údajne povedal, že je veriaci človek a nikdy by cirkvi svojím politickým útekom nerobil problémy.
Zdroje chorvátskej tajnej služby medzičasom popreli správy médií, podľa ktorých sa Gotovinovi stal osudným telefonát s obchodníkom Hrvojem Petračom zatknutým koncom augusta v Grécku. Zdroje citované denníkom Večernji list vyhlásili, že Petrač nezohral pri lokalizácii Gotovinu žiadnu rolu a tvrdenia o telefonáte sú "rozprávky pre malé deti".
Grécke noviny Ta Nea uviedli, že grécki vyšetrovatelia už dlhšie sledovali Petračov mobilný telefón. Podľa predstaviteľov chorvátskej rozviedky však na to Gréci nemali zákonné oprávnenie ani technické možnosti.
Petrača (50), ktorý bol údajne popredným členom siete podporujúcej Gotovinu na úteku, zatkli na základe medzinárodného zatykača s falošným pasom pri príchode do prístavu v západogréckom meste Igumenitsa. Petrač v prvých výpovediach poprel, že Gotovinovi pomáhal na úteku.
Chorvátsky súd Petrača v roku 2003 v neprítomnosti odsúdil na šesť rokov väzenia za únos 16-ročného syna generála Vladimira Zagorca.