Jeruzalem 20. decembra (TASR) - Desať rakiet, ktoré zmizli na území bývalého Sovietskeho zväzu, sa údajne objavilo v Iráne. Vyhlásil to dnes šéf izraelskej vojenskej rozviedky Aharon Zeevi.
Ide o rakety, ktoré možno vybaviť jadrovými hlavicami. Iránska nukleárna hrozba je reálna a čoraz silnejšia, povedal na zasadaní zahraničného a branného výboru izraelského parlamentu činiteľ, ktorý opúšťa svoj post a odchádza aj z radov ozbrojených síl.
Obavy činiteľov židovského štátu, ktorý už skôr varovali pred údajnou snahou Iránu dopracovať sa k jadrovým zbraniam pod pláštikom mierového využitia nukleárnej energie, sa vystupňovali po nedávnych, opakovaných výrokoch prezidenta islamskej republiky Mahmúda Ahmadínidžáda na adresu Izraela.
Nemecký denník Bild v uplynulých dňoch napísal, že Irán vyvíja rakety dlhého doletu pomocou technológií získaných od Severnej Kórey a Ruska, čo mu umožní zasiahnuť ciele v strednej Európe.
Podľa rovnakého zdroja Irán kúpil od Severnej Kórey materiál na výrobu 18 rakiet BM-25 a využil technológiu používanú Ruskom pri výrobe rakiet SS-N-6 odpaľovaných z ponoriek. Okrem toho sa krajina údajne snaží predĺžiť dráhu doletu týchto rakiet zo súčasných 2500 na 3500 kilometrov. Momentálne má iránska armáda vo výzbroji rakety Šiháb-3 s doletom 1300 kilometrov.
V stredno- a dlhodobej perspektíve iránsky raketový program môže priamo ohrozovať Nemecko aj iné časti Európy, upozornil Bild. Dodal, že v súčinnosti so snahou vyrobiť jadrové hlavice by Irán mohol byť časom schopný zasiahnuť Izrael i časti strednej Európy.
Podobné informácie o spoluúčasti Ruska na iránskom raketovom programe sa objavili už v októbri v britskej tlači, Moskva ich však odmietla ako pokus o diskreditáciu jej politiky v oblasti predaja zbraní. EÚ nedávno Rusku adresovala formálny protest pre jej predaj rakiet typu Tor-M1.
6 20 le ed