SME

Väčšina Európanov je spokojná so svojím životom

Brusel 20. decembra (TASR) - Väčšina Európanov (80 percent) je pozitívne naladená a spokojná so svojím životom. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky ...

Brusel 20. decembra (TASR) - Väčšina Európanov (80 percent) je pozitívne naladená a spokojná so svojím životom. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky vykonaného v októbri a novembri, ktorého výsledky dnes zverejnil Eurobarometer. Prieskum sa uskutočnil v 25 krajinách Európskej únie, Bulharsku, Rumunsku, Chorvátsku a Turecku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V otázke spokojnosti so svojím životom sa však zistili veľké rozdiely medzi európskou pätnástkou, kde je všeobecne spokojných 82 percent respondentov, a novými členskými štátmi so 69-percentnou spokojnosťou. Veľmi spokojných alebo skôr spokojných je 64 percent Slovákov, zatiaľ čo úplne nespokojných je desať percent.

SkryťVypnúť reklamu

Dovedna 35 percent opýtaných verí, že ich život sa v budúcom roku zmení k lepšiemu, zatiaľ čo 49 percent neočakáva žiadne zmeny a 13 percent sa obáva zhoršenia. Na Slovensku očakáva 29 percent celkové zlepšenie a 24 percent zhoršenie.

Európania sú relatívne optimistickí v otázke očakávaní týkajúcich sa finančnej situácie ich domácnosti a práce - 78 percent verí, že sa ich finančná situácia zlepší alebo nezmení, a 80 percent si to myslí o svojej práci. Dovedna 21 percent Slovákov predpokladá zlepšenie vo financiách vo svojej domácnosti, zatiaľ čo 35 percent ráta so zhoršením.

Optimizmus v osobnom živote je však v ostrom kontraste s očakávaniami v oblasti zamestnanosti a ekonomickej situácie v krajine, kde sa 40 resp. 39 percent Európanov obáva zhoršenia. Práve nezamestnanosť vyvoláva najväčšie znepokojenie u respondentov. Ako odpoveď na otázku, ktoré sú dva najväčšie problémy vo vašej krajine v súčasnosti, uviedlo 44 percent Európanov nezamestnanosť. Od roku 2003 sa tam však zaznamenal po prvý raz pokles.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci rátajú skôr so zhoršením situácie v oblasti zamestnanosti. Dvadsať percent si myslí, že nastane zlepšenie a takmer raz toľko predpokladá opak.

Za druhý najzávažnejší problém označili respondenti ekonomickú situáciu v krajine. V starých členských štátoch to najviac trápi Nemcov (43 percent) a najmenej Írov (4 percentá), v nových je táto obava najrozšírenejšia na Malte (44 percent) a najmenej v Estónsku (16 percent).

Pre každého štvrtého Európana je jedným z najzávažnejších problémov kriminalita, ktorá sa umiestnila v rebríčku problémov na treťom mieste. Za ňou nasleduje nárast cien, systém zdravotnej starostlivosti, imigrácia, terorizmus, dôchodky, dane a vzdelávací systém. Slováci považujú za tri najväčšie problémy nezamestnanosť, ekonomickú situáciu a zvyšovanie cien.

SkryťVypnúť reklamu

Názor na členstvo v EÚ sa v porovnaní s minulým rokom mierne zhoršil, keď ho za dobrú vec označila polovica respondentov. Skepticizmus voči EÚ vládne vo Švédsku, Veľkej Británii, Rakúsku a Fínsku. V nových členských krajinách zostáva vysoký podiel neutrálnych odpovedí. Platí to najmä pre Lotyšsko (47 percent), Slovinsko, Česko, Slovensko (42 percent), Estónsko a Maďarsko. Polovica Slovákov však hodnotí členstvo v únii pozitívne.

Dovedna 52 percent Európanov si myslí, že ich krajina z členstva v únii profitovala. Najviac sú o tom presvedčení Íri (86 percent), Luxemburčania, Litovčania, Dáni, Španieli, Gréci, Belgičania, Portugalčania, Poliaci a Slováci (62 percent). Švédsko je jedinou zo starých krajín, v ktorej je vyše polovica obyvateľov presvedčená o opaku.

SkryťVypnúť reklamu

Aj napriek odmietnutiu európskej ústavy vo Francúzsku a Holandsku zostáva podpora myšlienky euroústavy vysoká (63 percent). Otázka v prieskume sa však týkala len idey ústavy a nie hodnotenia jej súčasného obsahu. Na Slovensku má myšlienka euroústavy 64-percentnú podporu. Najmenej túto ideu podporujú Švédi (44 percent), najviac Belgičania (77 percent). Celkovo si 60 percent Európanov myslí, že európska ústava je potrebná na to, aby únia mohla dobre fungovať.

Ďalšie rozširovanie únie podporuje 49 percent obyvateľov terajších členských štátov EÚ, zatiaľ čo 39 percent je proti. Najväčšiu podporu má prijatie nových štátov v Grécku, Slovinsku a Poľsku. Kladne sa k nemu stavajú aj Slováci, keď sú so 67-percentnou podporou (rovnako ako Cyprus) na piatom mieste v tabuľke.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac sa v rámci Európy podporuje prijatie Chorvátska (51 percent) a Bulharska (48 percent). Najväčší nesúhlas je so vstupom Turecka a Albánska (55 resp. 50 percent).

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) pel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 335
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 872
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 193
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 531
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 514
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 723
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 5 ďalší 2
Indickí vojaci hliadkujúci v Kašmíre.

India viní Pakistan z teroristického útoku.


a 1 ďalší 2
Eiffelová veža v Paríži.

Renovačné práce na veži sa začali v roku 2019.


TASR 1
Mark Carney, líder kanadskej Liberálnej strany.

Na voľby mali vplyv clá a reči o pripojení Kanady k USA.


TASR 2

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu