Mníchov 20. decembra (TASR) - Odškodné vo výške približne 3000 eúr (v prepočte asi 114.000 slovenských korún) dostane bývalý veliteľ slovenskej časti protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislav Nižňanský, ktorého v pondelok mníchovský Krajinský súd zbavil viny z účasti na masakrách civilného obyvateľstva v slovenských obciach Ostrý Grúň a Kľak.
"Kedysi to bolo odškodné 20 mariek za jeden deň strávený vo vyšetrovacej väzbe, teraz je to 11 eúr," povedal dnes pre TASR Nižňanského obhajca Steffen Ufer. Bývalý veliteľ Edelweissu strávil v mníchovskej vyšetrovacej väzbe deväť mesiacov od zatknutia 19. januára až do polovice októbra minulého roka. Na základe oslobodzujúceho rozsudku mu sudca Manfred Götzl priznal aj odškodné za obdobie strávené vo väzbe.
Ufer nedáva veľké šance žiadosti štátneho prokurátora Konstantina Kuchenbauera o revíziu procesu. "Nemá žiadnu šancu. Podal žiadosť o revíziu len s prestíže. Nemalo by zmysel ani pre obete masakrov, keby po 60 rokov odsúdili a zavreli nevinného človeka," vyhlásil pre TASR advokát z prestížnej kancelárie Bossi. Tá koncom 90. rokov zastupovala aj syna slovenského exprezidenta Michala Kováča mladšieho v kauze podvodu na slovenský Technopol.
Mníchovský advokát má len málo informácií o vyšetrovaní ďalších obvinení Scotland Yardom. Podľa nich Nižňanského jednotka Edelweiss mučila a nakoniec popravila skupinu Britov a Američanov, ktorí na územie Slovenska zoskočili padákom. "Viem o tom veľmi málo," dodal.
Mníchovský Krajinský súd v pondelok po 15 mesiacoch pojednávaní zbavil viny 88-ročného Nižňanského, obvineného z účasti na masakroch v slovenských dedinách Ostrý Grúň a Kľak. Podľa sudcu Manfreda Götzla nie sú žiadne pochybenia a dôkazy, že by sa Nižňanský podieľal priamo na vraždách. Na strane druhej štátny prokurátor Konstantin Kuchenbauer požiadal okamžite o revíziu procesu. Celé záverečné pojednávanie trvalo približne hodinu. Prokurátor pôvodne žiadal maximálny možný trest - doživotie.
Súdna dokumentácia ku kauze mala 26 spisov s viac ako 5000 stranami. Senát sudcu Götzla počas 15 mesiacoch trvania procesu prizval a vypočul desiatky svedkov. Medzi nimi svedkov masakrov v slovenských dedinách, slovenských a nemeckých historikov, bývalých príslušníkov Edelweissu, bavorských vyšetrovateľov a aj účastníkov súdneho procesu v Banskej Bystrici v roku 1962. Okrem toho súd vycestoval tri razy za hranice Nemecka - do Rakúska, na Slovensko a do Českej republiky, aby vypočul ďalších svedkov.
ikr ir