Varšava 19. decembra (TASR) - V Bruseli sme vybojovali dobrý rozpočet. Po roku 2007 bude Poľsko dostávať najviac peňazí z únie a predstihne doterajšieho lídra - Španielsko, konštatuje denník Gazeta Wyborcza.
EÚ nám dáva šance na civilizačný pokrok. Osem a pol miliardy eur ročne môže zmeniť naše cesty, podniky, čističky a farmy na také, ako na Západe, píše v dnešnom vydaní denník Rzeczpospolita.
Na rozpočet reagovali viacerí politickí lídri.
Donald Tusk (PO): Propagandistická eufória premiéra môže sťažiť úsilie o ďalšie kvóty z rozpočtu únie. Ak dnes premiér Marcinkiewicz dvíha ruku na gesto víťazstva a pije šampanské, zajtra si vypočuje: "Viac nedostanete, lebo ste spokojní". Premiér by nemal hovoriť o veľkom poľskom víťazstve, lebo v skutočnosti sme stratili v porovnaní s prvými návrhmi dve miliardy eur. Ak mám výhrady k premiérovi, nie je to preto, čo získal, ale hrá tak radostné predstavenie a vyhlasuje veľké víťazstvo. V skutočnosti ale ide o ťažký kompromis pre Poľsko.
Zbigniew Chlebowski (PO): Kompromis o rozpočte EÚ garantuje Poľsku veľký, dobrý rozpočet. Najdôležitejšie je to, že rozpočet je taký, aký sme chceli. Rozdiely nie sú naozaj veľké. Najdôležitejšie je to, že rozpočet existuje. Trocha menší, ale mali by sme sa z neho tešiť. Najhorším riešením by bolo rozpočtové provizórium.
Adam Bielan (PiS): Dosiahnutie dohody v otázke rozpočtu je obrovským úspechom premiéra Kazimierza Marcinkiewicza. Premiér sa ukázal ako tvrdší vyjednávač ako Tony Blair, v tomto zápase Blaira porazil. Dosiahnutý rozpočet je oveľa solidárnejší, ako predošlé britské rozpočtové návrhy. Sedemročný rozpočet EÚ je pre Poľsko výhodnejším riešením, než ročné rozpočty a umožní nepredstaviteľné zlepšenia infraštruktúry. Ďakujem opozícii za deklaráciu o podpore premiéra v rokovaniach. Tie vyhlásenia veľmi pomohli.
Andrzej Lepper (Sebaobrana): Vláda mala tvrdo trvať na tom, že krajiny, ktoré do EÚ vstúpili nedávno, boli prijaté s tým, že dostanú oveľa viac ako krajiny, ktoré boli v starej "15". Chcem pripomenúť, že ešte pred dvoma rokmi bol návrh, že Poľsko dostane 80 miliárd eur, pred pol rokom to bolo 75 miliárd, neskôr to malo byť 61,5 miliardy eur a teraz ešte menej. Čím dlhšie, tým horšie. Poľsko by malo dostávať viac peňazí, ako starí členovia únie, pretože inak nikdy neprekoná rozdiely.
Wojciech Olejniczak (SLD): Nie je dôvod na eufóriu, ale tiež nie je dôvod, aby sme trestali premiéra za konečnú podobu rozpočtu EÚ. Lepšia je únia s rozpočtom ako s rozpočtovým provizóriom. Dobre, že existuje kompromis. Škoda, že to nie je toľko peňazí, ako malo byť v návrhu Luxemburska, ale treba sa sústrediť na to, aby sme využili to, čo máme. V týchto otázkach budeme spolupracovať a podporovať vládu. Či sa dalo vybojovať viac alebo nie, to už je história. Je dobre, že premiér bojoval do konca.
Roman Giertych (LPR): Ten kompromis je pre Poľsko absolútnou rozpočtovou pohromou. To, čo sa stalo, je pre nás obrovským otrasom. Keby sme vedeli, že taký postoj zaujme vláda v otázke rozpočtu EÚ, nedostala by našu podporu v hlasovaní o dôvere. Rozpočet znamená radikálny odchod od všetkých plánov, ktoré boli pri vstupe do únie. Premiér pije od radosti francúzske šampanské a Poliakom na najbližšie roky nechal na pitie horký čaj. Premiér Marcinkiewicz sa zaradil k takým vodcom, ako Leszek Miller alebo Aleksander Kwasniewski, ktorí sú priamo a plne zodpovední za situáciu Poľska v rámci EÚ.
Waldemar Pawlak (PSL): Dohodnutý rozpočet EÚ nemožno nazvať úspechom. Ale Poľsko získalo vo vyjednávaniach lepší výsledok ako to, čo pôvodne navrhovali Briti. Čudujem sa, že Poľsko tak verilo v tejto otázke Veľkej Británii, ktorá nie je krajinou propagujúcou európsku integráciu, neprijala euro a ide vlastnou cestou. Bolo sa treba zmieriť s Nemeckom a Francúzskom, pretože vďaka iniciatíve týchto krajín z kontinentu vzrástla solidarita Európy.