Sun City 25. februára (TASR) - S cieľom dohodnúť sa na vytvorení nového politického poriadku a ukončení 3,5 roka trvajúcej občianskej vojny v Konžskej demokratickej republike (KDR) sa dnes v juhoafrickom Sun City začali rokovania medzi zástupcami súčasnej vlády KDR, povstaleckých hnutí, politickej opozície a občianskej spoločnosti.
Na úvod stretnutia predniesol dlhú modlitbu za ich úspech arcibiskup z Kinshasy kardinál Frederic Etsou, ktorý zdôraznil osobnú zodpovednosť každého z delegátov za mier v krajine. Úvodný prejav prečítal juhoafrický prezident Thabo Mbeki.
K usporiadaniu rokovaní v Sun City zaväzuje dohoda o prímerí, ktorú znepriatelené strany podpísali v roku 1998 v zambijskej Lusake. V Sun City sa má dohodnúť vytvorenie nového politického poriadku v KDR, ukončenie občianskeho konfliktu a vytvorenie národnej armády. Účastníci budú rokovať aj o zostavení spoločnej vlády, ktorá by krajinu priviedla k demokratickým voľbám - prvým od získania nezávislosti v roku 1960.
Sprostredkovateľom rokovaní je botswanský exprezident Ketumile Masire a zúčastní sa na nich asi 300 ľudí. V Sun City sa stretnú zástupcovia kinshaskej vlády, povstalci z Konžského združenia za demokraciu (RCD), Hnutia za oslobodenie Konga (MLC), politická opozícia, náboženské kongregácie, odborári i ženské aktivistky.
Líder MLC Jean-Pierre Bemba, ktorý opakovane vyhlásil, že sa na rokovaniach nezúčastní, nakoniec neustúpil a do Sun City aj skutočne nepricestoval. Vládu zastupuje prezident Joseph Kabila a RDC reprezentuje jeho líder Adolphe Onusumba.
Predchádzajúce podobné pokusy, ktoré sa konali v auguste minulého roku v botswanskom Gaborone a v októbri v etiópskej Addis Abebe, narazili na nezhody v otázke deľby moci v prípadnej prechodnej vláde KDR. V ostatných mesiacoch viedli znepriatelené strany viacero neformálnych rokovaní pod záštitou OSN a EÚ.
V KDR - bývalej belgickej kolónii, neskôr nazývanej Zair - od roku 1998 bojuje najmenej šesť armád. Znepriatelené strany ešte v roku 1999 v Lusake podpísali mierovú dohodu, ktorá hovorila o prímerí, rozmiestnení mierových síl a rozhovoroch medzi politickými skupinami o budúcnosti krajiny. Napriek podpísanej dohode boje v KDR pokračujú.
K eskalácii konfliktu došlo 2. augusta v roku 1998, keď povstalci začali ofenzívu s cieľom zvrhnúť prezidenta Laurenta Désirého Kabilu. Pádu Kinshasy vtedy zabránila len intervencia Kabilových spojencov: Zimbabwe, Angoly a Namíbie. Na strane rebelov v konflikte stojí Rwanda, ktorá do krajiny vyslala svojich vojakov, a Uganda.