Varšava 19. decembra (TASR) - Odstupujúci poľský prezident Aleksander Kwasniewski opätovne poprel, že by Američania boli zriadili na poľskom území väzenské zariadenia. V stanovisku, ktoré poskytol v nedeľu večer pre verejnoprávnu varšavskú televíziu, však nepriamo pripustil, že Varšava súhlasila s leteckou prepravou zadržiavaných osôb cez vzdušný priestor Poľskej republiky.
Najvyšší predstaviteľ krajiny, ktorá patrila aj pri operácii v Iraku medzi najvýznamnejších spojencov USA, podčiarkol, že boj proti medzinárodnému terorizmu vyžaduje solidaritu, čo znamená aj nasadenie tajných služieb. "Pravdepodobne sa vyskytli takéto letecké linky," uviedol, ale zdôraznil, že v Poľsku neboli ani väzenia, ani väzni CIA.
O záveroch vyšetrovania, ktoré sa v Poľsku začalo s cieľom objasniť, či prezident Aleksander Kwasniewski nariadil umožniť zriadenie väzenských zariadení americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), by mal pravdepodobne dnes informovať predseda vlády Kazimierz Marcinkiewicz. Odstupujúca hlava štátu to však rozhodne popiera.
Podľa americkej televíznej spoločnosti ABC väznili v Poľsku 11 významných veliteľov teroristickej siete al-Káida, ktorých premiestnili do severnej Afriky začiatkom novembra, krátko po tom, čo vypukla aféra okolo údajných tajných väzenských zariadení CIA v Európe.
Medzinárodná organizácia pre ľudské práva Human Rights Watch (HRW) so sídlom v New Yorku tvrdila nedávno na stránkach mienkotvorného denníka Gazeta Wyborcza, že tajomné americké stroje pristávali v uplynulých rokoch na bezvýznamnom poľskom letisku, kde je inak veľmi malá prevádzka. HRW sa domnieva, že práve v Poľsku bola európska centrála oddelenia CIA pre výsluchy podozrivých z terorizmu.
Viacero západoeurópskych printových i elektronických médií informovalo v tejto súvislosti o niekdajšom vojenskom letisku Szymany, kde mali koncom roku 2002 pristávať lietadlá prenajaté CIA s podozrivými teroristami. Podľa vysokopostaveného príslušníka poľskej tajnej služby sa tam Američania zdržiavajú už päť alebo šesť rokov, vždy po dobu niekoľkých mesiacov, napísal nemecký týždenník Stern.
V areáli tábora zriadili chránenú zónu o dĺžke viac ako 100 metrov a šírke asi 50 metrov, ktorá je ohradená plotom z ostnatého drôtu a tri metre vysokým múrom. Bežní poľskí agenti nemajú do tejto zóny prístup, Američania však áno, informovalo periodikum. V areáli údajne parkujú autá s nepriehľadnými oknami - také, ktoré videli na letisku Szymany čakať na lietadlá CIA. Zahraničné televízne štáby, ktoré sa pokúsili získať informácie priamo na mieste a ktorým sa podarilo preniknúť až k vchodu do areálu letiska, sa od službukonajúceho poľského strážneho personálu nedozvedeli žiadne podrobnosti.
Bývalý šéf poľskej rozviedky Zbigniew Siemiatkowski poprel nedávno existenciu tajných väzení CIA v Poľsku.
Podľa vlastných slov si však spomína na "menej ako desať" letov CIA do Poľska. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio Zet pripustil, že sa mohli uskutočniť aj lety, o ktorých nevedel.
Na otázku, či na poľskom území mohli byť CIA vypočúvaní alebo prípadne aj mučení podozriví z členstva v al-Káide, Siemiatkowski povedal: Je "ťažko predstaviteľné, aby som vedel všetko, ale len ťažko by sa takéto veci mohli diať bez vedomia šéfa špionážnej služby". Zároveň zdôraznil, že by bolo jeho povinnosťou informovať vtedajšieho poľského prezidenta Aleksandra Kwasniewskeho a premiéra o udalostiach, ktoré by mohli mať vplyv na verejnú a štátnu bezpečnosť Poľska.