Washington 19. decembra (TASR) - Prezident USA George W. Bush vyzval v noci nadnes v celoštátne vysielanom príhovore Američanov, aby nestrácali nádej ohľadom vývoja situácie v Iraku, zdôraznil však, že americké jednotky čakajú ďalšie "skúšky a obete".
"Nečakám, že súhlasíte so všetkým, čo robím, ale dnes vás prosím: Nezúfajte a nevzdávajte tento boj za slobodu," povedal Bush v prvom prejave z Oválnej pracovne Bieleho domu od začiatku americkej invázie do Iraku v marci 2003.
"Našich irackých priateľov neopustíme a nedáme svetu signál, že slovám Ameriky sa nedá veriť," podčiarkol Bush v 16-minútovom príhovore. V takomto prípade by podľa neho Irak padol do rúk nepriateľov USA, "ktorí sa zaviazali, že na nás budú útočiť". Povzbudilo by to medzinárodný terorizmus, ktorý by "sa stal nebezpečnejší, ako kedykoľvek predtým".
Bush pripustil, že the Spojené štáty zaostávajú v plánoch obnovy Iraku a výcviku tamojších bezpečnostných zložiek. Varoval, že násilnosti v krajine budú pokračovať: "Táto práca je v Iraku veľmi ťažká - ťažšia, než sme si mysleli."
Zároveň kritizoval "porazeneckú" náladu niektorých svojich politických súperov a vyhlásil: "Nielenže vojnu v Iraku môžeme vyhrať - my ju vyhráme." Bush si nemyslí, že vojna v Iraku je stratená a nemá cenu v nej pokračovať. "Ja si to nemyslím, nemyslia si to našli velitelia a nemyslia si to ani naši vojaci, ktorí nesú bremeno na bojisku a prinášajú obete," vyhlásil prezident. Podľa neho o tom nie sú presvedčení ani teroristi. Z ich internej komunikácie vyplýva, že sa cítia byť čoraz viac v obkľúčení a boja sa rozkvitania demokracie v Iraku.
Minulotýždňové parlamentné voľby v Iraku označil Bush za "medzník v dejinách slobody". Iračania budú mať onedlho svoju prvú vládu, ktorá vznikne podľa novej ústavy. "Ľudia, ktorí tak dlho trpeli, sa stanú plnoprávnymi členmi slobodného sveta," uviedol Bush. Dodal, že voľby síce neskoncujú s násilím, ale začnú novú kapitolu "ústavnej demokracie na Blízkom východe". USA navyše získajú "silnejúceho spojenca v boji proti terorizmu".
Bush tiež pripustil, že po invázii sa v Iraku nenašli zbrane hromadného ničenia. "Objavili sme nejaké kapacity na obnovenie programov výroby zbraní hromadného ničenia, ale takéto zbrane sme nenašli," povedal a dodal: "Je však pravda, že Saddám Husajn vyvíjal a používal zbrane hromadného ničenia. Je pravda, že systematicky zamlčiaval takéto programy a znemožňoval prácu zbrojných inšpektorov OSN."
Bush sa snažil prejavom čeliť kritike invázie do Iraku najmä pre jej pochybné zdôvodnenie, ktorým boli údajné zbrane hromadného ničenia a prepojenie Saddáma Husajna s teroristickou organizáciou al-Káida. Jeho obľúbenosť medzi Američanmi rapídne klesla oproti marcu 2003 aj kvôli permanentnému násiliu. Počet mŕtvych amerických vojakov v Iraku už prekročil číslo 2150. Pri teroristických útokoch zahynulo vyše 30.000 civilistov.