FOTO |
V niektorých dedinách sú na prisťahovalcov hákliví. I po desiatkach rokov tam budú prišelcami. Hoci ho rešpektujú, nikdy celkom nezapadne. A aby taký človek kandidoval na funkciu starostu? No sú aj dediny, kde je to inak.
Vo Vlkanovej, obci s vyše tisíc obyvateľmi neďaleko Banskej Bystrice, majú starostu, ktorý pochádza od Trutnova vo východných Čechách. Ako sa Antonín Melichar dostal na Slovensko?
"Tatry!" hovorí. "Zamiloval som sa do Vysokých Tatier, bol som nadšencom cykloturistiky a už mi to zostalo." Z Vlkanovej je do Tatier bližšie ako z Trutnova. Pán Melichar sa tam usadil. Zžil sa s miestnym prostredím. Po revolúcii, v roku 1990, rozhodol sa kandidovať.
"Myslel som si, že to dokážem robiť lepšie ako ostatní. Zvolili ma." Starostom je už štvrté volebné obdobie.
Vlkanová je podľa Melichera úplne iná ako niektoré obce. Nepatrí medzi klasické dediny. "Boli tu veľké strojárne, ktoré zamestnávali ľudí nielen z okolia, ale i iných miest. Prisťahovali sa sem, usadili sa. Pôvodní obyvatelia sa s tým museli zmieriť. V súčasnosti tu strojársky priemysel opäť naberá dych, podnikatelia zriaďujú nové pracovné miesta."
Aj v miestnej krčme vidieť niekedy viac cezpoľných ako domácich. A vyzerá to tak, že sa Vlkanová bude ešte ďalej vzmáhať. Platí tam päťkrát nižšie daňové zaťaženie ako v Banskej Bystrici. A majú aj novú budovu obecného úradu so zdravotným strediskom, dom smútku, plyn.
"Len jedno ma žerie," hovorí český starosta v slovenskej obci. "Rozdelenie Česko-Slovenska bolo pre mňa katastrofou, urobilo zo mňa nechceného emigranta a za príbuznými musím chodiť cez colnice. Ale asi najväčšmi ma popudilo, keď prišla kontrola zo Zvolena a vyčítali mi, prečo sme dotáciu 100-tisíc, ktorú sme dostali v januári 2005, neminuli už v decembri 2004!"