Ammán 25. marca (TASR) - Izraelsko-palestínsky konflikt a Irak budú dvoma kľúčovými témami dvojdňového summitu Ligy arabských štátov (LAŠ), ktorý sa začne v utorok v jordánskej metropole Ammán. Víkendové zasadanie ministrov zahraničných vecí 22 členských krajín LAŠ v dejisku nadchádzajúceho dvojdňového summitu, ktoré malo v agende jeho prípravu, síce nenašlo spoločnú reč ohľadom rezolúcie o Iraku, ale priblížilo sa k spoločnej dohode o arabsko-izraelskom konflikte a podpore pre Palestínčanov.
Aj počas dnešného posledného stretnutia šéfov diplomacií LAŠ sa očakáva, že otázku Iraku prenechajú ministri vrcholným predstaviteľom členských krajín LAŠ. Ministri zahraničných vecí navrhnú lídrom LAŠ, aby schválili vymenovanie egyptského ministra zahraničných vecí Amr Músu za budúceho generálneho tajomníka LAŠ.
Ani niekoľko stretnutí v sobotu neskoro večer nedokázalo premostiť rozpory týkajúce sa prijatia rezolúcie o Iraku, čo je odraz napätia, ktoré trvá od invázie Bagdadu do Kuvajtu v roku 1990.
Irak žiada, aby lídri arabských krajín vyzvali na okamžité ukončenie embarga. Šéf irackej diplomacie Muhammad Saíd as-Sahháf sa tiež usiluje, aby arabské štáty odsúdili "bezletové zóny", presadené Spojenými štátmi a Veľkou Britániou od konca vojny v Perzskom zálive, určené údajne na ochranu Kurdov na severe a šiitských moslimov na juhu Iraku.
Kuvajt za podpory Saudskej Arábie navrhol, že summit by sa mal dohodnúť na spoločnej výzve na zrušenie sankcií za predpokladu, že Irak prijme tvrdé podmienky, vrátane zastavenia jeho "hrozieb a provokácií" voči obom krajinám Perzského zálivu, vysvetlenia osudu nezvestných Kuvajťanov od vojny v zálive a vrátenie ukradnutého kuvajtského majetku.
Egyptskí a jordánski vyjednávači však neuspeli pri pokuse o vyriešenie sporu. "Nie je žiadny návrh (rezolúcie) o Iraku," uviedol jeden z delegátov.
Podľa Jordánska by sa mal nadchádzajúci summit niesť v duchu hesla "Jednota a dohoda". Napriek tomu dohoda medzi arabskými krajinami v minulosti panovala iba zriedka. Irak dal jasne najavo, že sa pokúsi využiť stretnutie na získanie podpory pre zrušenie sankcií uvalených po jeho invázii do Kuvajtu v roku 1990. Hoci mnohé arabské štáty vyjadrili obavy zo situácie Iračanov, mnoho krajín Perzského zálivu, vrátane Saudskej Arábie a Kuvajtu, tvrdí, že prioritou je záruka, že Irak nevlastní zbrane hromadného ničenia, aby neohrozoval svojich susedov.
V úvodných prejavoch víkendového stretnutia ministri zahraničných vecí Egyptu a Jordánska, zvyčajne priamočiari v podpore zmiernenia sankcií, sa otázke Iraku vyhli. Egyptský minister Amr Músá nehovoril priamo o Iraku a jeho jordánsky rezortný kolega Abdal Iláh Chátib iba poznamenal, že embargo je jedným z hlavných arabských problémov.
Jordánsky premiér Alí Abú ar-Radžíb bol v sobotu počas zasadania šéfov diplomacií LAŠ v otázke Iraku strohý. "Palestínska otázka a situácia medzi Irakom a Kuvajtom si žiada, že my, ako národ, utvoríme nátlakovú skupinu na medzinárodné spoločenstvo, aby sme zastavili agresiu voči bratskému palestínskemu ľudu a zrušili sankcie voči Iraku," povedal jordánsky premiér.
Iracký diplomat, ktorý si nežiadal byť menovaný, uviedol, že iracký minister zahraničných vecí Muhammed Saíd as-Sahháf bude na summite lobovať v prospech "krištáľovo jasnej pozície" vyzývajúcej na zrušenie sankcií a bezletových zón.
Búrlivá debata o tom, aké stanovisko zaujať v súvislosti so zrušením desať rokov trvajúcich sankcií proti Iraku, trochu zatienila pozornosť od blízkovýchodného mierového procesu a pokračujúcich nepokojov v Izraeli a na palestínskych územiach - ďalších dôležitých bodov agendy predstaviteľov na stretnutí LAŠ.
V úvodnej reči víkendového zasadania šéf egyptskej diplomacie Músá vyjadril túžbu po silnej arabskej jednote a spolupráci, čo je hlavný cieľ LAŠ, odkedy sa na minuloročnom summite jej členovia dohodli uskutočniť každoročné stretnutia. "Je tu arabský svet, ktorý musí mať svoje miesto na regionálnej a svetovej úrovni," povedal Músá.
Palestínsky predstaviteľ pri LAŠ v sobotu uviedol, že Palestínčania chcú, aby Arabi ukázali tvrdší postoj voči Izraelu. Palestínčania budú na summite žiadať aj to, aby krajiny LAŠ splnili sľub, že sumou jeden miliónov amerických dolárov podporia povstanie Palestínčanov, ktoré trvá už šesť mesiacov. Podľa pozorovateľov je nepravdepodobné, že vodcovia arabských krajín budú rešpektovať výzvy na obnovu bojkotu Izraela, či prerušenie vzťahov arabských krajín so židovským štátom.
Egypt a Jordánsko, dva arabské štáty, ktoré podpísali mierové dohody s Izraelom, v sobotu stlmili požiadavku Sýrie na obnovenie bojkotu židovského štátu. Niektorí delegáti však tvrdia, že summit pravdepodobne vyzve na zastavenie akýchkoľvek krokov k "normalizácii" arabsko-izraelských vzťahov.
Do Ammánu by mal dnes večer pricestovať aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, ktorý na summite prednesie prejav. Približne v rovnakom čase sa očakáva aj príchod líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.
Saudská Arábia začiatkom tohto týždňa oznámila, že na stretnutie predstaviteľov LAŠ vyšle ministra obrany namiesto korunného princa Abdalláha, ktorý zastupuje chorého brata kráľa Fahda na medzinárodných a regionálnych stretnutiach. Diplomati arabských krajín tento signál vysvetľujú slovami, že saudskoarabské kráľovstvo tým posiela jasný signál, že nechce, aby sa summit zmenil na platformu irackých vodcov proklamujúcich protisaudské a antikuvajtské vášne. Saudský minister zahraničných vecí princ Saúd al-Fajsal al-Saúd však tieto informácie poprel a dodal, že jeho krajina sa bude podieľať na "všetkom, čo posilní solidaritu arabských krajín".
Očakáva sa, že aj ďalšie dve krajiny Perzského zálivu - Omán a Kuvajt - budú zastupovať na stretnutí LAŠ iba nižšie postavení vládni delegáti. Jordánsky premiér bude viesť delegáciu svojej krajiny preto, lebo kráľ Abdalláh II. sa ujme ročného rotujúceho predsedníctva summitov LAŠ.