Istanbul 16. decembra (TASR) - Kontroverzný proces s tureckým spisovateľom Orhanom Pamukom, ktorému hrozí za údajné zneváženie vlastného národa väzenie na šesť mesiacov až tri roky, dnes istanbulský súd odročil na 7. februára 2006.
Kompetentné justičné orgány, ktoré deklarovali, že v danom prípade by sa ešte nemal uplatniť novelizovaný prísnejší trestný zákonník, sa rozhodli vyčkať na verdikt vlády.
Prokuratúra v Istanbule vzniesla voči 53-ročnému laureátovi tohtoročnej Ceny mieru Nemeckého knižného obchodu, Ceny Ricardy Huchovej a francúzskej Prix Médicis, žalobu po tom, čo v rozhovore pre jedno zo švajčiarskych periodík vyhlásil, že pri masakrách, ktorých sa Turci dopustili pred 90 rokmi, zahynulo asi milión Arménov. Navyše obvinil krajanov aj zo zodpovednosti za smrť najmenej 30.000 Kurdov pri ozbrojených konfliktoch vyprovokovaných podľa jeho názoru tureckou stranou.
Rozhodnutie o budúcnosti procesu sa tak ocitlo v rukách ministra spravodlivosti Cemila Ciceka. Ten sa pôvodne označoval za nekompetentného v otázke, v dnešnom interview pre jedno z tureckých periodík však vyhlásil, že prijme jednoznačné rozhodnutie pre alebo proti. Podľa názoru predstaviteľov Európskej únie a Európskeho parlamentu je proces akýmsi lakmusovým papierikom pripravenosti krajiny na európsku integráciu a podľa kritickejších názorov podmínováva cestu krajiny k demokracii a do EÚ.
"Všetky takéto procesy naznačujú, že ktosi nepochopil, čo je demokracia, totiž, že je to sloboda názoru," vyhlásil v Istanbule šéf frakcie zelených EP Daniel Cohn-Bendit. Zároveň vyjadril nádej, že "toto idiotské prenasledovanie názorov konečne ustane".
Problém tkvie v platnej tureckej legislatíve, ktorá poskytuje iba veľmi úzky rámec slobode prejavu. Prípadné Pamukovo odsúdenie by však podľa názoru pozorovateľov zrejme výrazne sťažilo prístupové rokovania EÚ s Tureckom, ktoré sa začali 3. októbra.
Napriek faktu, že si mnoho Turkov v uplynulých mesiacoch uvedomilo škodlivosť tohto súdneho pojednávania pre krajinu polmesiaca, pred dejiskom procesu sa dnes zhromaždili ultranacionalisti. Ich hanlivé heslá, ale aj symbolické gestá a vrhané vajíčka patrili predovšetkým obžalovanému "vlastizradcovi".
3 20 le žab