New York 16. decembra (TASR) - Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok jednohlasne schválila šesťmesačné predĺženie medzinárodného vyšetrovania vraždy bývalého libanonského premiéra Rafika Harírího. Zároveň skonštatovala, že Sýria vyšetrovateľom ešte neposkytla "plnú a bezpodmienečnú spoluprácu".
Rezolúcia, o ktorej sa rokovalo do poslednej chvíle, tiež oprávňuje vyšetrovaciu komisiu OSN poskytovať technickú pomoc Libanonu pri vyšetrovaní série ďalších politicky motivovaných vrážd, ku ktorým v Libanone došlo od 1. októbra 2004.
Predĺžený mandát trvá do 15. júna. BR komisiu požiadala, aby správu o priebehu vyšetrovania predložila za tri mesiace, a skôr, ak príde k záveru, že Sýria nespolupracuje.
Atentát na Harírího, odporcu sýrskej nadvlády nad jeho krajinou, ku ktorému došlo 14. februára zmenil politickú situáciu v krajine a vyvolal medzinárodný tlak vedúcu k tomu, že po troch desaťročiach Sýria z Libanonu stiahla svojich vojakov.
Rokovania 15-člennej rady pokračovali až do hlasovania. Výhrady mali Čína, Alžírsko a osobitne Rusko - stály člen s právom veta, ktoré nesúhlasili s niektorými tvrdými vyjadreniami proti Sýrii. Navrhovatelia rezolúcie - USA, Francúzsko a Británia - museli kvôli odporu Moskvy, Pekingu a Alžíru odstúpiť od zámeru rozšíriť rozsah vyšetrovania a vytvorenia osobitného medzinárodného tribunálu. Vyšetrovatelia Damask obviňujú z účasti na atentáte na Harírího.
Schválený text konštatuje, že "sýrska vláda ešte musí komisii poskytnúť plnú a bezpodmienečnú spoluprácu", ako to vyžadujú predchádzajúce rezolúcie. Tiež žiada Sýriu, aby odpovedala "jednoznačne a okamžite" v oblastiach, kde to komisia považuje za potrebné.
Detlev Mehlis, nemecký prokurátor, ktorý viedol vyšetrovanie OSN, v pondelok predložil 25-stránkovú správu. Tá konštatuje, že nové dôkazy podporili jeho predchádzajúce závery, že na atentáte na Harírího sa podieľali poprední predstavitelia sýrskej spravodajskej služby a ich libanonskí spojenci.
Mehlis uviedol, že Sýria vyšetrovanie zablokovala, v posledných týždňoch však spoluprácu zlepšila. Tiež vyjadril nádej, že spolupráca bude pokračovať.
Sýria rozhodne popiera svoju účasť na atentáte, ako aj tvrdenia, že reagovala pomaly na požiadavky Mehlisa. Ten sa na svoj post v Berlíne vráti po vymenovaní nového šéfa vyšetrovateľov OSN.