Londýn 25. februára (TASR) - Amerického prezidenta Georgea W. Busha v ostatnom čase kritizovali mnohí európski i ázijskí spojenci USA. Vyčítali mu, že hovoriť o Iraku, Iráne a Severnej Kórei ako o osi zla je vraj príliš zjednodušujúce - takéto reči len zbytočne posilňujú skutočné sily zla v týchto krajinách. Americký minister obrany Donald Rumsfeld však v rozsiahlom rozhovore pre britský denník Daily Telegraph tvrdí pravý opak - Bushov prejav obyčajným Iračanom, Iráncom a Kórejčanom dodal odvahu.
A na rozdiel od prezidenta Busha Donald Rumsfeld medzi týmito štátmi nachádza rozdiely. Z tejto trojice má podľa neho istú šancu Irán, ktorého režim sa môže vďaka opozícii medzi mladými ľuďmi alebo vďaka ženskému hnutiu "zmeniť zvnútra".
Inak ale Rumsfeld samozrejme stojí za Bushom a tvrdí, že keď kedysi Ronald Reagan označil Sovietsky zväz za ríšu zla, obyčajných Rusov to pobúrilo oveľa menej než profesionálnych politikov v západnej Európe. Rusi so svojimi skúsenosťami dobre vedeli, o čom Reagan hovorí. A tak rovnako aj dnes môžu Bushove slová povzbudiť obyvateľov - napríklad Severnej Kórey.
Minister Rumsfeld sa v rozhovore vyjadril aj k údajným členom teroristickej organizácie al-Káida, ktorých Američania držia v zajatí na kubánskej základni Guantánamo. Medzi nimi je totiž aj päť Britov a matka jedného z nich chce dnes v Londýne verejne požiadať o vydanie svojho syna britským úradom. Rumsfeld sa podľa Daily Telegraphu stavia k možnej repatriácii zajatcov pozitívne. Americký minister si želá, aby sa čo najviac cudzích štátnych príslušníkov, ktorí už pre Američanov nemajú spravodajskú cenu, vrátilo do ich vlasti. Má len jednu podmienku: "Ich domovské krajiny ich musia stíhať. Amerika preto nebude repatriovať ľudí, ktorí budú o chvíľu späť v Spojených štátoch v unesených lietadlách," uviedol Rumsfeld v rozhovore pre Daily Telegraph.