Londýn 25. februára (TASR) - Spojené štáty údajne podporujú prijatie pobaltských krajín do Severoatlantickej aliancie pred ostatnými kandidátskymi krajinami, čo by mohlo vo východnej Európe spôsobiť veľký hnev, píše dnes britský denník Times.
Deväť uchádzačov o členstvo v aliancii dúfa, že ich na novembrovom summite NATO v Prahe zaradia do ďalšej fázy rozšírenia. Objavili sa však špekulácie, že Washington uprednostňuje prijatie Estónska, Litvy a Lotyšska, pretože prezident George W. Bush chce tak vyslať silný signál Moskve, že Rusko nemá pretrvávajúce imperiálne práva nad pobaltskými štátmi, pokračujú noviny.
Diplomatické zdroje v aliancii ale trvajú na tom, že prijatie pobaltských krajín nie je hotovou vecou a že ktorýkoľvek člen NATO stále môže ich prijatie vetovať. Upozorňujú tiež, že aj vo Washingtone existuje na rozšírenie aliancie niekoľko rozdielnych názorov - vzhľadom na odlišné postoje Bieleho domu, ministerstva zahraničných vecí a ministerstva obrany.
No kandidáti na vstup do aliancie sú presvedčení, že USA sa už rozhodli o garantovaní prijatia Estónska, Litvy a Lotyšska. Jedinou zostávajúcou otázkou je, koľko ďalších štátov aliancia prijme. Predpokladá sa, že poradie deviatich kandidátov je nasledovné: pobaltské štáty, Slovinsko a Slovensko, po nich Rumunsko a Bulharsko a napokon s malou šancou na dokončenie pretekov Albánsko a Macedónsko.
Aj keď väčšina členských krajín sa ešte musí rozhodnúť, akú verziu rozšírenia NATO podporí, očakáva sa, že aliancia prijme skôr väčší ako menší počet uchádzačov. Ministri zahraničných vecí z členských štátov sa v máji stretnú v Reykjavíku, aby posúdili prihlášky deviatich kandidátov, uzatvárajú Times.