Haag/Belehrad 14. decembra (TASR) - Výročná správa hlavnej prokurátorky haagskeho tribunálu OSN Carly del Ponte, ktorú v piatok predloží Bezpečnostnej rade OSN, bude kritizovať nedostatok spolupráce zo strany Belehradu.
"Pôjde o kritické hodnotenie spolupráce Srbska a Čiernej Hory," povedal v Haagu novinárom popredný poradca žalobkyne Anton Nikiforov.
Minulotýždňové zatknutie obžalovaného chorvátskeho generála Anteho Gotovinu zvýšilo tlak na srbskú stranu, aby zatkla dvoch najžiadanejších obvinených, bývalých bosnianskosrbských lídrov Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča. V opačnom prípade môže dôjsť k zablokovaniu snáh SČH o integráciu do EÚ a NATO.
V snahe preukázať spoluprácu s ICTY Belehrad bezprostredne po zatknutí Gotovinu predložil tribunálu sedem stránok vojenských záznamov o Mladičovi, ktoré chýbali v kópii spisov odovzdanej dávnejšie a ktoré tribunál požadoval od roku 2003.
Nikiforov však uviedol, že dokumenty nie sú veľmi užitočné.
"Stále nie sme celkovo spokojní s predkladaním dokumentov z Belehradu," povedal. "Takzvané nové stránky - tak veľmi propagované v Belehrade ako niečo výnimočné a nové - neobsahujú žiadnu informáciu o Mladičovi, alebo sú jednoducho prázdne," dodal.
Nikiforov uviedol, že v spisoch stále chýbajú záznamy o zvyšovaní jeho hodnosti a že prokuratúra požiadala o súdne nariadenie so žiadosťou o ich predloženie.
Negatívnu hodnotiacu správu očakávajú aj v Belehrade. "Správa bude pravdepodobne negatívna, čo sa týka vydávania, keďže od apríla nebol vydaný žiaden" obžalovaný do Haagu, povedal minister SČH pre ľudské a menšinové práva Rasim Ljajič, ktorý vedie vládny úrad pre spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
Podľa Ljajiča by del Ponte vo svojej správe mohla skonštatovať, že Srbsko "urobilo veľký krok vpred" vo svojej spolupráci s ICTY, pretože súdu poskytlo niekoľko dôležitých dokumentov, vrátane Mladičovho osobného spisu zostaveného srbskými ozbrojenými silami.
Tribunálom žiadané záznamy o povyšovaní Mladiča by mohli byť použité ako dôležitý dôkaz v proces proti bývalému srbskému a juhoslovanskému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi. Rozhodnutia o povyšovaní sú pravdepodobne podpísané Miloševičom, v tom čase prezidentom Srbska, keďže by mohli dokázať, že Mladič bol počas bosnianskej vojny oficiálne podriadený Miloševičovi.
Nikiforov uviedol, že Mladič bol niekoľkokrát povýšený mimoriadne.
ICTY obžaloval Karadžiča a Mladiča v roku 1995, okrem iného z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva počas bosnianskej vojny z rokov 1992-95.
Mladič dlhé roky po vojne neskrývane žil v Srbsku. Ukrýva sa asi od polovice roku 2002, podľa predpokladov pod ochranou stúpencov tvrdej línie v srbských ozbrojených silách.