Bratislava 14. decembra (TASR) - Minister obrany bude môcť rozhodnúť o zostrelení civilného lietadla, ktoré by mohlo byť použité ako prostriedok teroristického útoku. Vyplýva to z novely zákona o ozbrojených silách a leteckého zákona, ktorý dnes poslanci schválili.
Medzi ďalšie opatrenia proti narušiteľovi vzdušného priestoru, ktoré môže použiť armáda, patrí odklonenie letu, vynútenie pristátia, hrozba použitia zbrane a vystrelenie varovných výstrelov. Posledným prostriedkom je práve prerušenie letu. O takomto kroku rozhoduje minister obrany a bezodkladne o tom informuje premiéra, ministra zahraničných vecí a prezidenta SR.
Pristúpiť k zostreleniu lietadla bude možné, ak z okolností jasne vyplýva, že by vzdušný objekt mal byť použitý proti životom ľudí a na spôsobenie obzvlášť závažného následku, ak ide o jediný prostriedok na odvrátenie tohto nebezpečenstva. Podozrivým je napríklad taký vzdušný objekt, ak má neurčité úmysly a porušil schválený letový plán, nevykonáva, alebo nereaguje na pokyny orgánu riadenia letovej prevádzky, náhle mení parametre letu, prípadne vykonáva rádiovú komunikáciu s neúmernými prestávkami. Takúto zákonnú úpravu si podľa predkladateľa ministerstva obrany a rezortu dopravy vyžaduje hustota letovej prevádzky, možné vážne následky porušenia bezpečnosti letovej prevádzky s dopadom na životy obyvateľov a majetok, ako aj nové hrozby medzinárodného terorizmu.
Návrh upravuje podmienky a spôsob činnosti ozbrojených síl pri zaisťovaní bezpečnosti letovej prevádzky v prostredí spadajúcom do pôsobnosti civilného letectva, keď prostriedky účastníkov letovej prevádzky podľa leteckého zákona sú už nedostačujúce. Novela vstúpi do platnosti od 1. februára 2006.