Budapešť 14. decembra (TASR) - Legalizácia prostitúcie a prístup sexuálnych pracovníčok k zdravotnej starostlivosti sú vo východnej Európe a strednej Ázii nevyhnutným prostriedkom proti šíreniu vírusu HIV/AIDS, informovala Stredo- a juhoeurópska sieť pre znižovanie škôd spojených s užívaním drog (CEEHRN).
V štúdii občianskej skupiny sa uvádza, že preventívna starostlivosť sexuálnych pracovníčok sa musí rozšíriť, keďže opatrenia na zastavenie prostitúcie boli neefektívne a často kontraproduktívne. Správa pokrývala krajiny východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu, vrátane ôsmich členských štátov EÚ.
Prostitúcia sa považuje za menší delikt či zločin v 12 z 27 skúmaných krajín, tvrdí CEEHRN. Považuje to za marginalizáciu tejto populácie a vytváranie prekážok k zdravotnej a sociálnej starostlivosti.
"Ak budeme aj naďalej ignorovať túto chúlostivú situáciu, epidémia HIV, ktorá sa dnes sústredí medzi sexuálnymi pracovníčkami a užívateľmi drog, sa rýchlo premení do rozvinutej zdravotnej krízy v širokej komunite," informovala riaditeľka CEEHRN a spoluautorka štúdie Raminta Stuikyteová.
Správa citovala aj údaje Svetovej zdravotníckej organizácie a OSN, ktoré hovoria o 1,6 milióna prípadov HIV/AIDS v tomto regióne, kde si odhadom 5,5 milióna ľudí pichá drogy a 800.000 pracuje v sexuálnom priemysle.
Medzi ďalšími odporúčaniami správy bola účasť sexuálnych pracovníčok na štátom sponzorovaných iniciatívach ohľadom HIV/AIDS a ľudských práv - dobrovoľné a dôverné HIV testy či postup v prípade obťažovania sexuálnych pracovníkov políciou.