Teherán 11. decembra (TASR) - Iránske ministerstvo zahraničných vecí ponúklo dnes Spojeným štátom, aby participovali na výstavbe novej jadrovej elektrárne, čo je zjavným náznakom úsilia Teheránu zmierniť námietky Washingtonu voči jadrovému programu tejto stredoázijskej krajiny.
"Amerika sa môže zúčastniť na plnení medzinárodného želania, že jadrové elektrárne sa môžu stavať, ale len keď budú dodržané základné kvalitatívne štandardy," povedal na tlačovej konferencii v Teheráne hovorca ministerstva zahraničných vecí Hamíd Rezá Asifí.
Jeho poznámky sa zjavne týkali 360-megawattovej atómovej elektrárne v juhozápadnom Iráne. Plány na jej výstavbu oznámil v sobotu šéf iránskej organizácie pre atómovú energiu Gholamréza Aghazadeh.
Západ sa obáva, že za civilným iránskym atómovým programom by sa mohla skrývať snaha o vývoj zbraní. Teherán to popiera a tvrdí, že potrebuje elektrickú energiu na pokrytie rastúcej domácej spotreby.
"Nemám žiadne pochybnosti o tom, že proces výroby jadrového paliva bude v Iráne dotiahnutý do konca a úplne logické a prirodzené je aj to, že Teherán musí pokračovať v obohacovaní uránu," zdôraznil v sobotu Aghazadeh, ktorý je zároveň aj viceprezidentom Iránu.