Berlín 10. decembra (TASR) - Nový šéf nemeckej diplomacie Frank Walter Steinmeier označil za poburujúce úvahy, že nemecké úrady mohli zohrať nejakú rolu pri únose nemeckého občana americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA).
V rozhovore zverejnenom v dnešnom vydaní denníka Bild Steinmeier povedal, že o únose Khaleda el-Masriho sa dozvedel až ex post. Masriho pre podozrenie z terorizmu zadržali v decembri 2003 počas návštevy v Macedónsku a letecky ho prepravili na vypočúvanie do Afganistanu.
Minister reagoval na vyjadrenia pripisované nemenovanému bezpečnostnému zdroju z piatkovej tlače, podľa ktorého CIA na Masriho nasmerovali nemecké úrady.
"Anonymné tvrdenie, že nemecké úrady sa podieľali na únose el-Masriho je poburujúce a nezodpovedné," vyhlásil Steinmeier, ktorý bol v čase únosu šéfom štábu vtedajšieho kancelára Gerharda Schrödera a z titulu svojej funkcie mal tesné kontakty s nemeckými bezpečnostnými službami.
Steinmeiera bude v súvislosti s aférou v stredu vypočúvať parlamentný výbor.
Masri, ktorý podal na CIA žalobu za neodôvodnené väznenie, tvrdí, že v Afganistane ho bili a vypočúvali päť mesiacov a následne ho vysadili v Albánsku.
Steinmeier Bildu povedal, že o záležitosti sa po prvý raz dozvedel v júni 2004, keď úrad kancelára dostal list od Masriho právnika. Mesiac predtým údajne o únose informoval americký veľvyslanec v Nemecku Daniel Coats ministra vnútra Otta Schilyho.
Aféra podrobila skúške ani nie mesiac starú nemeckú koaličnú vládu. Kancelárka Angela Merkelová sa v tejto súvislosti dostala do diplomatickej trápnej situácie, keď na spoločnej tlačovej konferencii s americkou ministerkou zahraničných vecí Condoleezzou Riceovou povedala, že Washington uznal, že únos Masriho bol chybou. Americkí predstavitelia popreli, že by takéto priznania vyslovili.
Nemecká vláda prípad predložila parlamentnému výboru, čelí však silnému tlaku na verejné vyšetrovanie. Výbor zasadá za zatvorenými dverami a výsledky jeho práce nezverejňujú.