Montreal 10. decembra (TASR) - Na cestovnej mape predĺženia platnosti Kjótskeho protokolu OSN, schváleného s cieľom zintenzívniť boj proti globálnemu otepľovaniu, na obdobie po roku 2012 sa dnes v kanadskom Montreale dohodli zástupcovia 189 krajín sveta, vrátane ministra životného prostredia SR Lászlóa Miklósa.
Účastníci medzinárodnej konferencie sa zaviazali, že v budúcnosti urobia všetko pre to, aby približne 40 priemyselne vyspelých štátov sveta po roku 2012 ďalej znížilo emisie skleníkových plynov z fosílnych palív. Ministri životného prostredia súhlasili s potrebou začatia nových kôl rokovaní o spôsoboch koordinovaného reagovania medzinárodného spoločenstva, vrátane USA, na globálne otepľovanie.
Zmena globálnej klímy spôsobená vylučovaním skleníkových plynov je jedným z najvýznamnejších environmentálnych problémov v doterajšej histórii ľudstva. Skleníkový efekt je spôsobený tým, že plyny v atmosfére nedovoľujú unikať slnečnému žiareniu z atmosféry Zeme, čím dochádza k jej ohrievaniu a zvyšovaniu globálnej teploty.
Medzinárodným právnym nástrojom na riešenie tohto problému je Rámcový dohovor OSN o zmene klímy, ktorý bol prijatý v roku 1992 v Riu de Janeiro. Dohovor dosiaľ ratifikovalo 183 štátov sveta a Európska únia. Pre Slovensko nadobudol dohovor platnosť 23. novembra 2004.
Negatívnym postojom ku Kjótskemu protokolu sú známe najmä USA, ktoré síce pristúpili k Rámcovému dohovoru o zmene klímy, protokol však odmietli. Podľa viacerých vlád krajín tretieho sveta, známych osobností a mimovládnych organizácií tak dali jasne najavo, že sa nechcú zapojiť do úsilia o stanovenie záväzkov pre budúce znižovanie emisií.