Praha 9. decembra (TASR) - Český horolezecký zväz (ČHS) dnes reagoval odmietavo na článok českého outdoorového servera Horydoly.cz z 8. decembra s titulkom "Slovákom neverte!", podľa ktorého neodporúča spoliehať sa v horách na slovenských záchranárov.
Vo vyjadrení, ktorý poskytol TASR, konštatuje, že nesúhlasí so znením uvedeného článku a cíti povinnosť ospravedlniť sa zaň všetkým slovenským záchranárom, ktorí sa ním môžu oprávnene cítiť dotknutí.
Autor kritického článku - šéfredaktor servera Horydoly Jakub Turek - sa podľa vyjadrenia Bezpečnostnej komisie ČHS sústredil na dve témy, ktoré na jej tlačovej konferencii zazneli iba okrajovo, informovala TASR Alena Čepelková, predsedníčka a hovorkyňa ČHS.
Prvý okruh súvisel so skúsenosťami horolezca na mieste prípadného nešťastia. Členovia Bezpečnostnej komisie ČHS vyjadrili opakovane názor, že v súčasnosti sa postihnutí príliš spoliehajú na rýchlu a účinnú pomoc profesionálnych záchranárov. Vo všeobecnej rovine sa rozoberali aj konkrétne prípady, keď pasivita prítomných na mieste nešťastia môže mať vážne následky. Na tomto mieste sa skutočne spomenulo prehodnotenie všeobecne odporúčaných postupov, odvodených z praxe v alpských krajinách a bolo uvedené do konkrétnej súvislosti.
Autor článku prejavil záujem o konkrétny prípad pochybenia záchranných zložiek, týkajúci sa smrteľného úrazu slovenskej horolezkyne z júla tohto roku vo Vysokých Tatrách. V diskusii sa naozaj konštatovalo, že niekedy sa treba riadiť vlastnou úvahou a v prípade, že záchrana neprichádza a nedajú sa získať ďalšie informácie, je na mieste začať s improvizovaným transportom aj s vedomím, že môže zhoršiť stav postihnutého. Určite však nezaznelo, ako sa píše v článku, že "priatelia zranených horolezcov alebo turistov by ich mali radšej dostať k lekárovi sami, než čakať na neistú pomoc od profesionálov", konštatoval ČHS.
Okrem uvedeného prípadu sa spomenulo aj niekoľko ďalších úrazov v horách, keď o vhodnosti postupu záchranárov či rýchlosti zásahu vznikla polemika. Išlo o staršie prípady z Vysokých Tatier, ktoré však uvádzal sám Jakub Turek. Vedúci úrazovej sekcie BK mu oponoval, že sú to udalosti z minulosti, ktoré sa stali pred vznikom Horskej záchrannej služby na Slovensku, a naopak, že práve jej zriadením sa zvýšila efektívnosť záchrany v celej oblasti. "O tejto súvislosti sa však autor článku na servere Horydoly zabudol zmieniť," konštatuje ČHS.
"Z vyššie uvedeného vyplýva, že citácie uvedené v článku boli vytrhnuté z kontextu a zostavené tak, aby vyznievali ako konfrontačný celok. Zavádzajúci je podľa nášho názoru celý článok, počínajúc šovinistickým titulkom cez redakciou doplnené manipulujúce medzititulky až po celkovú mixáž útržkovitých citácií a autorovho textu, v ktorom nie je jednoznačne odlíšené, čo je citácia a čo vlastný text autora... BK ČHS nesúhlasí s vyznením uvedeného článku, napriek tomu cíti povinnosť ospravedlniť sa zaň všetkým slovenským záchranárom, ktorí sa ním môžu oprávnene cítiť dotknutí. Namieste je tiež ubezpečenie, že BK si na rozdiel od vyznenia článku veľmi váži prácu všetkých profesionálnych a dobrovoľných záchranárov na Slovensku."