Madrid 9. decembra (TASR) - Chorvátsky generál Ante Gotovina čaká na prevoz z madridského väzenia pred haagsky tribunál OSN. Podľa nemenovaných španielskych zdrojov, generála presunú španielskym vojenským lietadlom. Informácie o transfere oficiálne nepotvrdili.
Podľa súdneho zdroja citovaného agentúrou Reuters k prevozu príde ešte dnes, predstaviteľ polície citovaný agentúrou AP uviedol, že transfer sa uskutoční v sobotu, pravdepodobne ráno. Španielsky minister vnútra José Antonio Alonso na tlačovej konferencii presun označil za "otázku logistiky, infraštruktúry," s tým, že Gotovinu tribunálu odovzdajú "čo najskôr".
Gotovinu - jedného z trojice najžiadanejších haagskych obžalovaných, ktorý sa skrýval od vznesenia žaloby z polovice roka 2001 - zatkla španielska polícia v stredu v noci na Tenerife, jednom zo španielskych Kanárskych ostrovoch. Obžalovaného zadržali bez incidentov v reštaurácii luxusného hotela strediska Playa de las Americas.
Minister vnútra Alonso dnes oznámil, že pred tým, ako bol vystopovaný, Gotovina intenzívne cestoval po Ázii, Latinskej Amerike a Európe. V čase zadržania mal na izbe 12.000 eur v hotovosti, prenosný počítač a dva falošné pasy plné vstupných a výstupných pečiatok.
"Z toho môžeme dedukovať, že táto osoba bola veľmi mobilná," povedal Alonso a dodal, že v pase, na ktorý sa pohyboval po Kanárskych ostrovoch, mal pečiatky z Tahiti, Argentíny, Číny, Chile, Ruska, Českej republiky a posledná pečiatka je z 25. novembra z ostrova Maurícius v Indickom oceáne.
Španielska polícia po tipe Interpolu prítomnosť Gotovinu na Kanárskych ostrovoch zistila v októbri, keď tam strávil dva alebo tri dni. Následne sa začala sústrediť na súostrovie pri brehoch západnej Afriky. Definitívne generála vystopovali koncom novembra v luxusnom tenerifskom hoteli, kde ho deväť policajtov zatklo v stredu, keď večeral s priateľom.
Chorvátsky denník Jutarjni list v dnešnom vydaní uviedol, že chorvátska kontrarozviedka POA Gotovinu na Kanárskych ostrovoch po prvý raz vystopovala na jar 2004.
Podľa novín Záhrebu sa podarilo vystopovať Gotovinove telefonáty mobilom jeho manželke, právnikovi a blízkemu priateľovi. Sieť sa stiahla po tom, čo v auguste v Grécku zatkli chorvátskeho podnikateľa podozrievaného z toho, že Gotovinu finančne podporuje.
Chorvátsko dôkazy o Gotovinovom pobyte v Španielsku predložilo hlavnej prokurátorke Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carle del Ponte počas jej septembrovej návštevy v Záhrebe. Prokurátorke zároveň oznámili, že chorvátske úrady sú v kontakte so španielskymi bezpečnostnými službami, uvádza Jutarnji list.
Účasť Chorvátska na zatknutí Gotovinu potvrdila aj del Ponte, ktorá zadržanie vo štvrtok oznámila počas návštevy Belehradu. "Veľmi úzko sme spolupracovali, nielen s Chorvátskom, ale aj s úradmi v Španielsku," povedala del Ponte.
Gotovina (50) je posledný chorvátsky obžalovaný z vojnových zločinov a jeho zatknutie uľahčí cestu Záhrebu do EÚ, ktorá bola dlho skeptická v otázke úprimnosti a intenzity úsilia Chorvátska o dolapenie generála, mnohými krajanmi považovaného za národného hrdinu.
ICTY Gotovinu obžaloval zo zodpovednosti za vraždy najmenej 150 a vyhnanie najmenej 150.000 chorvátskych Srbov, spáchané vojakmi pod jeho velením počas operácie Búrka. Bleskovou ofenzívou chorvátska armáda získala späť územia krajiny kontrolované Srbmi, ktorí v roku 1991 povstali proti vyhláseniu chorvátskej nezávislosti od Juhoslávie.
Zatknutie Gotovinu upriamilo pozornosť na zvyšných dvoch najdôležitejších obžalovaných - bývalých bosnianskosrbských lídrov Radovana Karadžiča a generála Ratka Mladiča. ICTY oboch obžaloval v roku 1995, okrem iného z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva počas bosnianskej vojny z rokov 1992-95.