Bangkok 9. decembra (TASR) - Nástup nových smrtiacich ochorení ako sú SARS a vtáčia chrípka by mohol byť spojený s ničením životného prostredia. Konštatovala to dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
"Zdravie človeka je veľmi úzko spojené so zdravím ekosystémov, ktoré napĺňajú mnohé z našich životne dôležitých potrieb," uviedla riaditeľka oddelenia WHO pre ochranu prostredia života človeka na tlačovej konferencii pri príležitosti vydania novej správy týkajúcej sa tejto problematiky.
Rast populácie a ekonomický rozvoj vedú k rýchlym zmenám v globálnych ekosystémoch a to ovplyvňuje aj zdravie človeka, píše sa v správe.
Uvádza sa v nej ďalej, že dôležitú úlohu pri prevencii ochorení a udržiavaní zdravia populácie zohrávajú prírodné zdroje ako voda, potraviny či palivá, ako aj kvalita klímy.
Mnohé choroby sa na ľudí preniesli zo zvierat, konštatuje WHO. Ochorenia ako chrípka, tuberkulóza a osýpky sa rozšírili v ľudskej populácii po tom, ako sa na človeka preniesli z kurčiat, dobytka či psov.
"V dôsledku činnosti človeka sa štruktúra svetových ekosystémov zmenila v druhej polovici 20. storočia viac než v ktoromkoľvek inom období ľudských dejín," uvádza sa v správe.
Tlak, ktorý ľudská činnosť znamená pre životné prostredie, by mohol mať nepredvídateľný a v budúcnosti potenciálne veľmi vážny dopad na zdravie človeka, konštatuje sa v dokumente, na ktorého vypracovaní sa podieľalo viac ako 1300 odborníkov z celého sveta. Najväčšie riziko pritom hrozí oblastiam ako sú subsaharská Afrika, stredná Ázia, časti Latinskej Ameriky a časti juhovýchodnej Ázie.
1 sla juh