Bukurešť 6. decembra (TASR) - Rumunsko a USA dnes uzavreli historickú dohodu o vytvorení prvých amerických vojenských základní v bývalej krajine Varšavskej zmluvy.
Rámcovú dohodu v Bukurešti podpísali ministri zahraničných vecí Condoleezza Riceová a Mihai-Razvan Ungureanu za prítomnosti prezidenta Traiana Basesca, premiéra Calina Popesca-Tariceana a amerického ambasádora Nicholasa Taubmana. Dokument ešte musí ratifikovať rumunský parlament.
Riceová vyhlásila, že prevzatie základní v blízkosti Čierneho mora - čím sa americké sily dostanú bližšie k potenciálnym cieľom na Blízkom východe a v Strednej Ázii - pomôže "dostať teroristov z ulíc" a zachrániť životy po celom svete.
Šéfka americkej diplomacie označila dohodu za historickú. Podľa nej je Rumunsko jedným z najlepších spojencov USA a "silným priateľom, s ktorým zdieľame spoločné hodnoty".
"V Rumunsku máme skvelého oddaného partnera v snahách o pokojnejší svet," povedala Riceová pred podpisom dohody.
Rumunsko je v súčasnosti terčom podozrení, že na jeho území americká Ústredná spravodajská služba (CIA) vytvorila tajné väzenia. Basescu vyhlásil, že v krajine "neboli žiadne takéto veci" ako väzenia CIA. V súvislosti s kauzou údajných tajných zadržiavacích centier vyhlásil, že všetky rumunské zariadenia sú otvorené pre kontrolu, aby Bukurešť dokázala, že nemá čo skrývať. Obvinenia založené na záznamoch o pohybe amerických lietadiel označil za neopodstatnené.
V New Yorku sídliaca organizácia Human Rights Watch (HRW), citujúc letové záznamy strojov, ktoré podľa nej majú priame alebo nepriame väzby so CIA, poukázala ne rumunskú leteckú základňu Mihail Kogalniceanu ako na jedno z podozrivých miest, kde sa mohli nachádzať tajné väzenia. Najvyšší rumunskí predstavitelia aj Pentagón tieto úvahy odmietli.
Základňa Mihail Kogalniceanu na juhovýchode Rumunska bola americkými silami intenzívne využívaná po útokoch z 11. septembra 2001 pri doprave vojakov a vybavenia pre operácie v Afganistane a Iraku.
Basescu tiež povedal, že Rumunsko nestiahne svojich 860 vojakov z Iraku, lebo je rozhodnuté "splniť poslanie do konca".
"Rumunsko nezmenší vojenskú prítomnosť v Iraku. Zostane po boku svojich spojencov, kým Irak nebude demokratická krajina, v ktorej občania žijú v mieri a bezpečí," povedal.
2 ari ed