Tokio 6. decembra (TASR) - Takmer tri štvrtiny japonských dvadsiatnikov a tridsiatnikov nemá v zamestnaní žiadnu motiváciu a polovica z nich by odtiaľ odišla, ak by mali poruke inú príležitosť. Vyplýva to z výsledkov prieskumu uskutočneného inštitútom Nomura.
Výsledky, ktoré zverejnili tento týždeň, sú odrazom výraznej zmeny v prístupe k práci v krajine, ktorá bola ešte nie tak dávno všeobecne známa oddanými zamestnancami ochotnými obetovať svoj voľný čas a osobné záujmy v prospech blaha celej spoločnosti.
Nemotivovaní respondenti v prieskume uvádzali, že ich zamestnaniu chýba "spoločenský význam" a nedáva im tiež možnosť rozvíjať ich osobnosť. Privítali by vyšší plat a väčšie príležitosti na prejavenie svojich kvalít. Anketu vykonali na vzorke 1000 mladých zamestnancov vybraných firiem.
Koniec roky trvajúceho rapídneho ekonomického rastu, kolaps špekulatívnej ekonomiky začiatkom 90. rokov minulého storočia a nasledujúca stagnácia, ruka v ruke s uťahovaním si opaskov v snahe zachovať ekonomický zisk, značne prispeli k narušeniu starej japonskej pracovnej etiky.
Dnešní mladí Japonci preferujú individualistickejší životný štýl. Približne pol milióna mladých ľudí, tzv. "NEETS", nie je zamestnaných, nevzdeláva sa a neabsolvuje žiadne kurzy. Rastie aj skupina takzvaných "freeters" - osôb, ktoré skáču z jedného príležitostného zamestnania do druhého.
1 sla pel