Ženeva 5. decembra (TASR) - Delegáti 192 signatárskych krajín Ženevských konvencií sa dnes zišli v tomto švajčiarskom meste na dvojdňovom mimoriadnom zasadaní s cieľom posúdiť rozšírenie emblému humanitárnej organizácie o nový znak, ktorý by mohol po polstoročí viesť k plnému členstva Izraela v hnutí Červeného kríža.
Šéfka švajčiarskej diplomacie Micheline Calmy-Reyová, ktorá vedie snahy o vyriešenie dlhodobého sporu, na konferencii povedala, že k už používaným emblémom - červenému krížu a červenému polmesiacu - by sa mal pridať "červený kryštál", čo by prispelo k tomu, aby sa hnutie stalo celosvetovým.
"Prijatie dodatočného emblému - zbaveného akýchkoľvek národných, politických alebo náboženských konotácií - by nám dalo nový nástroj pri ochrane vojenských a civilných zdravotných služieb na bojiskách," povedala ministerka.
Calmy-Reyová, ktorá konferencii predsedá, vyhlásila, že nový symbol - hrubý červený štvorcový rám postavený na jednom z vrcholov na bielom podklade - by bol prístupný nielen Izraelčanom, ale mohli by ho využívať aj iné spoločnosti na miestach, kde sú kríž a polmesiac "nedostatočne uznávané a rešpektované".
"Či sa nám to páči alebo nie, súčasné emblémy sú spojené s interpretáciami, ktoré v ostatných rokoch príliš často viedli k ignorovaniu emblémov a k úmrtiam členov zdravotníckych služieb a humanitárnych pracovníkov," upozornila ministerka.
Nový emblém by mohla využívať akákoľvek krajina - dokonca aj dočasne - ak by si myslela, že bude v konfliktných situáciách viac rešpektovaný ako kríž alebo polmesiac - návrh má však osloviť hlavne Izrael. Tamojší lekári v oblastiach bojov používajú Dávidovu hviezdu.
Izraelskú žiadosť o uznanie jeho Dávidovej hviezdy hlasovaním odmietli v roku 1949. Tamojšia zdravotnícka spoločnosť, známa ako Magne David Adom - Dávidov červený štít, odmietla prijať kríž alebo polmesiac. Arabské krajiny zablokovali predchádzajúce pokusy o zavedenie alternatívneho emblému.
Veľkú prekážku k arabskému súhlasu minulý týždeň odstránila dohoda medzi Dávidovým červeným štítom a palestínskym Červeným polmesiacom o vzájomnom uznaní. Výhrady však naďalej vznáša Sýria.
Zástupca sýrskej vlády Bašar aš-Šaár novinárom povedal, že Izrael musí najprv súhlasiť s tým, aby sýrsky Červený polmesiac poskytoval pomoc 25.000 Sýrčanom v oblasti Izraelom okupovaných Golanských výšin.
Symbol Červeného kríža vznikol v roku 1863, keď švajčiarski humanitárni aktivisti založili hnutie zamerané na starostlivosť o obete vojen. Ako znak si zvolili farebne obrátenú vlajku neutrálneho Švajčiarska, bez akéhokoľvek náboženského úmyslu.
Väčšina moslimských krajín však kríž - pripomienku križiackych výprav z minulých storočí - odmietla používať. Namiesto toho Osmanská ríša použila červený polmesiac ako ochranu pre svojich zdravotníkov vo vojne s Ruskom v roku 1876. Červený polmesiac spolu s červeným krížom ako oficiálne symboly zakotvili Ženevské konvencie z roku 1929.
V prípade schválenia nového emblému by jednotlivé spoločnosti mohli svoje znaky - Dávidovu hviezdu, polmesiac alebo kríž - používať v bielom poli v strede "kryštálu".