Londýn 5. decembra (TASR) - Laureáta tohtoročnej Nobelovej ceny za literatúru, britského dramatika Harolda Pintera (75), ktorý musel kvôli zdravotným problémom odriecť účasť na slávnostnom odovzdaní prestížneho ocenenia 10. decembra v Štokholme, hospitalizovali na Britských ostrovoch po tom, čo sa už dlhší čas necíti dobre. Informovala o tom jeho agentka Judy Daishová, ktorá však neuviedla konkrétne dôvody, prečo literáta aktuálne hospitalizovali.
Autor, ktorému lekári odporučili, aby sa vzhľadom na zdravotný stav vzdal návštevy Štokholmu aj 7. decembra, kedy mal vystúpiť s prejavom, trpí na rakovinu hrtanu.
Laureátov prejav, v ktorom pozorovatelia očakávajú jeho opakovanú kritiku porušovania ľudských práv a americkej zahraničnej politiky, uvidia v Štokholme z videozáznamu 7. decembra. Harold Pinter svoje vystúpenie nahral už v nedeľu.
O tri dni neskôr prevezme v zastúpení Harolda Pintera Nobelovu cenu za literatúru a s ňou spojených v prepočte 1,1 milióna eur jeho vydavateľ Stephen Page z renomovaného vydavateľského domu Faber&Faber.
Rodák z Londýna je autorom 29 divadelných hier a je považovaný za jedného z najvýznamnejších dramatikov 20. storočia vôbec. Aj keď autor, ktorého diela uviedli aj viaceré slovenské a české divadelné scény, nefiguroval v tomto roku medzi horúcimi favoritmi na prestížne ocenenie, jeho meno sa medzi kandidátmi objavovalo už niekoľko rokov.
Dramatik, ktorý sa svojho času neúspešne pokúšal študovať Kráľovskú akadémiu dramatických umení, začal literárnu dráhu ako autor veršov pod pseudonymom Harold Pinta, neskôr si zvolil iný pseudonym David Baron pre svoju hereckú kariéru.
Divadelnej réžii sa začal venovať na sklonku 60. rokov minulého storočia a od roku 1973 pracoval ako režisér v britskom National Theatre. V jeho súkromí nahradila v roku 1980 v úlohe manželky herečku Vivien Merchantovú spisovateľka Antonia Fraserová.
Je autorom svetoznámych diel ako Správca, Návrat domov, Krajina, Ticho, či Zrada, ovplyvnených absurdným divadlom. Zároveň je mimoriadnym nadšencom kriketu a angažovaným intelektuálom, ktorý verejne odsúdil nielen bombardovanie bývalej Juhoslávie, ale aj inváziu spojencov do Iraku, ostro kritizujúc premiéra Tonyho Blaira.
V zdôvodnení jeho ocenenia sa okrem iného uvádza, že autor vo svojich dielach "vytvoril dramatické situácie s využitím každodenného jazyka, ktoré nám jedinečným spôsobom odhaľujú ľudskú existenciu", respektíve že "odkrýva úpadok každodenných klebiet a vynucuje si vstup do uzavretých priestorov útlaku".
12 20 le juh