Moskva 24. februára (TASR) - Ruské ministerstvo pre jadrovú energetiku a konštrukčná spoločnosť CKB Rubin priznávajú, že dva reaktory ruskej ponorky Kursk čaká po odčerpaní rádioaktívnej vody a vyňatí palivových článkov provizórium.
Rusko totiž nemá peniaze na vybudovanie vhodného skladu pre rádioaktívne časti reaktorov, ktoré nemožno zošrotovať, preto sa reaktory ponorky Kursk budú dočasne skladovať v hermeticky zavarenej časti trupu ponorky plávajúcej na vode.
Námestník ruského ministra pre jadrovú energetiku Valerij Lebeďov dnes informoval, že vrak jadrovej ponorky Kursk z plávajúceho doku v Rosľakove najprv prevezú do špecializovanej vojenskej továrne Nerpa v 20 kilometrov vzdialenom mestečku Snežnogorsk na Kolskom polostrove na severe Ruska. Tam z ponorky demontujú použité palivo, ktoré ďalej spracuje špecializovaná továreň Majak. Ponorke odrežú zvyšok provy a kormu tak, že zostane len časť s reaktorom a na každej strane jedna sekcia. Otvory na ponorke následne zavaria tak, aby sa tri sekcie s reaktorom dokázali udržať na vodnej hladine.
Pred týždňom veliteľ ruského vojenského námorníctva Vladimir Kurojedov oznámil, že vrak ponorky Kursk bude pripravený na transport z Rosľakova do konca apríla. Ruské námorníctvo plánuje ponorku v Rosľakove opäť ponoriť a tak odvliecť do mesta Snežnogorsk. Za týmto účelom bude na ponorke zavarená predná časť na mieste chýbajúcej provy a technologické otvory na vonkajšom i vnútornom plášti, ktoré sa použili vlani pri jej vyzdvihovaní z dna Berentsovho mora.
Na palube ponorky zostáva šesť medzikontinentálnych balistických rakiet P 700 Granit. Každá z desaťmetrových rakiet váži takmer sedem ton a má konvenčnú bojovú hlavicu s náložou vážiacou 1000 kilogramov. Niektoré šachty s raketami boli pri explózii ponorky 12. augusta 2000 mierne poškodené a zaliate vodou. Demontovať ich preto z bezpečnostných dôvodov budú až v Snežnogorsku. Vo vojenskom podniku Nerpa bude z dvoch reaktorov ponorky odstránené nielen jadrové palivo, ale i stovky litrov rádioaktívnej vody z chladiacich okruhov.
Zo 118-člennej posádky ruskej jadrovej ponorky Kursk, ktorá celá zahynula pri stroskotaní plavidla 12. augusta 2000 počas manévrov v Barentsovom mori, sa našlo 94 tiel námorníkov. Niekoľko tiel sa doteraz nepodarilo identifikovať. Pri prvej potápačskej akcii na jeseň 2000 na mieste nešťastia v arktických vodách Barentsovho mora vytiahli z ponorky 12 námorníkov. Od vyzdvihnutia zničeného plavidla z morského dna v októbri 2001 vytiahli špecialisti v Rosľakove ďalších 82 tiel. Naďalej zostáva nezvestných 24 námorníkov, ktorí sa v čase výbuchu ponorky nachádzali v oblasti provy.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel