Súdnu sieň opustili krátko po začiatku pojednávania, pretože sudca odmietol umožniť bývalému ministrovi spravodlivosti USA Ramseymu Clarkovi vystúpiť s rečou a spochybniť v nej legitímnosť tribunálu. Súd nakoniec zmenil svoje rozhodnutie a Clarkovi umožnil predniesť svoju argumentáciu.
Clark na úvod pojednávania požiadal súd o dve minúty, aby mohol vystúpiť s rečou. Hlavný sudca Rizgár Muhammad Amín ho však upozornil, že tribunál bol zriadený podľa zákona zvolenou irackou vládou a že s príhovorom môže vystúpiť len Saddámov hlavný obhajca.
Po prerušení pojednávania sudca umožnil Clarkovi i bývalému katarskému ministrovi spravodlivosti Nadžibovi al-Nuajmímu vystúpiť a vyjadriť sa k otázkam legitímnosti tribunálu a bezpečnosti právnych zástupcov.
"Zmierenie je nevyhnutné. Tento súdny proces môže Irak rozdeliť alebo vyliečiť. Ak nebude absolútne spravodlivý, tak Irak namiesto zmierenia rozdelí," povedal Clark vo svojom vystúpení.
V tomto bode sudca Clarkovi pripomenul, že má hovoriť len o bezpečnostných garanciách pre obhajcov - z ktorých dvaja boli už od začiatku procesu zavraždení. Proces sa začal 19. októbra. Podľa Clarka majú všetky strany právo na ochranu, pričom opatrenia ponúknuté na ochranu obhajoby a jej príbuzných označil za "absurdné". Bez adekvátnej ochrany sa súdny systém zrúti, upozornil Clark.
Po ňom vystúpil Nuajmí k otázke legitímnosti irackého tribunálu, ktorý súdi Saddáma Husajna a siedmich členov jeho bývalého režimu z masakru v dedine Dudžajl, pri ktorom v roku 1982 zahynulo takmer 150 šiitských civilistov.