Informovala o tom dnes štátna televízia.
Podľa oznámenia prezident Mahmúd Ahmadínidžád a ministri jeho vlády v nedeľu večer rozhodli o výstavbe reaktora v západnej provincii Chuzestan, kde od polovice 70. rokov do islamskej revolúcie v roku 1979 fungovala Francúzmi postavená jadrová elektráreň.
Dosiaľ Irán uvádzal, že vybuduje druhú jadrovú elektráreň v meste Búšahr, kde má v budúcom roku začať vyrábať elektrickú energiu prvý reaktor postavený Ruskom. Iránsky parlament žiadal výstavbu 20 nukleárnych elektrární, Rusko prejavilo záujem o budovanie ďalších.
Irán je pod intenzívnym tlakom v súvislosti so svojimi nukleárnymi aktivitami, ktoré sú podľa USA zamerané na výrobu zbraní. Teherán tvrdí, že jeho jadrový program má za cieľ výlučne výrobu elektriny.
Hoci Irán zastavil obohacovanie uránu, v auguste obnovil výrobu plynu používanú pri tomto procese. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) Teherán varovala, že môže byť nahlásený Bezpečnostnej rade OSN v súvislosti s porušovaním medzinárodných záväzkov v nukleárnej oblasti, z čoho by mohli vyplynúť pre Irán sankcie.
V sobotu iránska Strážna rada ratifikovala zákon, ktorý by zastavil medzinárodné inšpekcie jeho jadrových zariadení v prípade nahlásenia BR OSN.
USA a EÚ žiadajú, aby Irán trvale zastavil obohacovanie uránu. Teherán trvá na tom, že Zmluva o nešírení jadrových zbraní (NPT) mu umožňuje budovať nukleárny program na mierové účely, pričom sa nikdy nevzdá práva na obohacovanie uránu pre výrobu jadrového paliva.